Bilim İnsanları, Suyun Yeni Bir Durumunu Keşfetti

 Bilim İnsanları, Suyun Yeni Bir Durumunu Keşfetti
Okunuyor Bilim İnsanları, Suyun Yeni Bir Durumunu Keşfetti

Hayatın sürdürülebilirliği açısından kritik bir kıymet arz eden su, bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor. ABD’de su üzerine araştırmalarda bulunan bilim insanları, suyun yeni bir durumunu daha keşfettiler. Bu keşif, bugüne dek inanılan “suyun donduğunda kesinlikle katı hale geldiği” kanısını çürütüyor.

Bilim insanları, su üzerinde onca çalışma yapılmış olmasına karşın bu unsur üzerinde gereğince çalışma yapılmadığını düşünüyorlar. Aslına bakacak olursak bu fikrin gerçek olduğu, yapılan son keşifle de anlaşılabiliyor. Zira yapılan son deneye nazaran su, yalnızca kristalleşme çekirdekleri olduğunda donuyor. Uzmanlar, bu katı çekirdekler olmadığında suyun sıvı durumunu muhafazaya meyilli olduğunu söylüyorlar.

Su, öbür pek çok sıvıdan farklı bir yapıya sahip. Zira donan su, büzüşmek yerine genleşiyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da özkütlesi azalıyor ve tabana çökmek yerine üst çıkıyor. İşte yapılan son araştırmalar, suyun aslında o kadar da uygun donmadığını gösteriyor. Hatta bilim beşerlerine nazaran su, uygun şartlar sağlandığında suyun kristalleşmiyor ve sıvı-sıvı biçimindeki iki faz olarak kalmaya devam ediyor.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, çok derecede soğutulmuş bir suyun aslında donmayabileceğini gösteriyor. Üstelik uzmanlar, bu sonuca suyun donma sıcaklığının çok altındaki sıcaklıklarda erişme imkanı sağlamışlar. Bu deneyi gerçekleştirirken lazer kullanarak bir buzu parçalayan uzmanlar, çok soğutulmuş suyu oluşturarak bu farklı sonuca ulaşmışlar. 

Çok soğutulmuş suyun ikinci fazı, daha ağır yapıdaki su

Bilim insanları, araştırmayı yaparken sıcaklığın -138 ila -28 santigrat derece aralığında olduğunu, bu sıcaklık aralıklarında suyu izlediklerini söz ediyorlar. Fakat yapılan incelemelerde, deniz düzeyinde 0 santigrat derecede donması gereken su, büsbütün kristalize olmamış. Araştırma sırasında keşfedilen ikinci faz sıvının sudan daha ağır olduğunu söyleyen bilim insanları, süreç boyunca her iki fazın da var olmaya devam ettiğini söz ediyorlar.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın