Beyin, Rüyaları Nasıl Siliyor?

 Beyin, Rüyaları Nasıl Siliyor?
Okunuyor Beyin, Rüyaları Nasıl Siliyor?

Japonya’daki Nagoya Üniversitesi ve ABD’de bulunan Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’nde (NINDS) çalışan bilim insanları, beyinde yer alan bir grup hücrenin, rüyaların saklanmasını engellediğini ortaya çıkardı. 

Bilim insanlarının yaptığı çalışmanın detayları Science dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, rüyaların saklanması üzerindeki çalışmayı farelerle gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen deneyler sırasında bilim insanları, beynin hipotalamus bölümünü inceledi. Hipotalamus’ta birçok hormonun ve istemsiz işlevin kontrolu sağlanırken, melanin konsantre edici hormonun(MCH) üretimi yapılır. MCH hormonu, iştahtan ve uyku evrelerinin düzenlenmesinden sorumlu olan hormon.

Araştırmacılar, çalışmada farelerin derin uykusu sırasında MCH hücrelerini aktif hale getirdiler. MCH, aktif hale getirildiğinde fareler daha önce öğrendikleri şeyleri tanımakta zorlandılar. MCH hücreleri aktif hale getirilmeyen fareler ise hafıza testlerinde çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkardılar.

Araştırmada görev alan bilim insanı Prof.Dr. Thomas S.Kilduff, rüyaların derin uyku evresinde, MCH hücreleri aktifken ortaya çıktığını açıkladı. Kilduff, MCH hücrelerinin derin uyku sırasında rüyaların oluşmasını sağlarken aynı zamanda rüyaların saklanmasını engellediğini belirtti. 

Araştırmacılar, farelerde ortaya çıkarılan bu sonuçların insanlarda da geçerli olacağını belirtiyor. Bilim insanlarına göre fare ve insanların rüyalarının silindiği mekanizma iki canlı türünde ortak olarak bulunuyor.

Kaynak: Webtekno

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın