Apple’ın MacBook Menteşe Tasarımı Patent Belgesi Yayınlandı

 Apple’ın MacBook Menteşe Tasarımı Patent Belgesi Yayınlandı
Okunuyor Apple’ın MacBook Menteşe Tasarımı Patent Belgesi Yayınlandı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, WWDC 2020’de (Dünya Geliştiriciler Konferansı) yaptığı duyuruda, Intel tabanlı işlemcilerden ARM tabanlı işlemcilere geçiş yapacağını açıklamıştı. Bu husustaki birinci örneklerin de MacBook ve MacBook Pro ile verilmesi düşünüyor. Görünüşe nazaran değişiklikler yalnızca içeride değil dışarıda da yaşanacak.

Yeni Mac’ler de daha ince çerçevesi ve daha büyük ekranıyla birlikte eski Mac aygıtlarına benzeyecek. Lakin ortaya çıkan yeni bir doküman, şirketin menteşe dizaynında radikal bir değişikliğe gitmek için üzerinde çalışmalar yaptığını gösteriyor.

Apple’dan MacBook’lar için menteşe tasarımı patenti

Apple’ın yeni menteşe dizaynıyla ilgili ayrıntılar, “Elektronik Aygıtlar ve Aksesuar Aygıtları İçin Menteşeler” başlıklı patentte ortaya çıktı. Yeni menteşe, hareket eden ve onların ortasında durağan kalan modüllerden oluşuyor. Apple’ın yeni menteşe tasarımı, Microsoft’un Surface Book 3‘te kullandığı dizayna bir epey benziyor.

Forbes’ta yer alan habere nazaran Apple da Microsoft ile misal bir menteşe sistemi kullansa da ortadaki fark, Apple’ın çoklu hareket modülleri ve orta kesimler kullanmasında oluşuyor. Üstteki patent dizaynlarına bakıldığında da klâsik dizüstü bilgisayar üslubu bir aygıtla sonlandırılmadığı görülüyor.

Patentte yer alan çizimler, her ne kadar Microsoft’un Surface Book’una benzese de içerisinde bulunan düzenekler ve eserin son haline bürünmüş formu, ortaya çeşitli farklılıklar koyacaktır. Daha evvelki patent haberlerimizde de söylediğimiz üzere bir patente başvurulmuş ve bu patentin yayınlanmış olması, bu aygıtın mutlaka hayat bulacağı manasına gelmiyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın