Apple’dan iOS 14’teki Birtakım Problemler İçin ‘İlginç’ Tavsiyeler

 Apple’dan iOS 14’teki Birtakım Problemler İçin ‘İlginç’ Tavsiyeler
Okunuyor Apple’dan iOS 14’teki Birtakım Problemler İçin ‘İlginç’ Tavsiyeler

ABD merkezli teknoloji devi Apple, eylül ayı içerisinde iPhone’lar için iOS 14, Apple Watch’lar için watchOS 7 işletim sistemlerini yayınladı. Bu işletim sistemleri, kullanıcılara çeşitli yeniliklere ek olarak birtakım sıkıntılar da getirdi. Örneğin kullanıcılar, iOS 14 ve watchOS 7’yi kullanmaya başladıklarından beri antrenmanlar sırasında GPS sıkıntıları yaşamaya başladıklarını bildirdiler. Apple artık, bu hususla ilgili bir takviye sayfası yayınladı.

Aslına bakacak olursak Apple, iOS 13’ü yayınladığı periyotlarda de çok fazla problemle karşılaşmıştı. Görünüşe nazaran iOS 14’te de kimi sıkıntılar yaşanıyor ve Apple da bu problemlerin farkında. Apple’ın bu husustaki tavsiyeleri ise pek çok tüketiciyi kızdıracak tipten.

iOS 14 ve watchOS 7 de karşımıza çıkan problemler, en çok da spor aktivitelerini telefon ya da akıllı saatleri aracılığıyla takip eden kullanıcıları etkiliyor. Zira kimi kullanıcılar, güncellemelerden sonra rota bilgisini alamadıklarını söylüyor; kimi kullanıcılarsa kalp atış suratı üzere kıymetli sıhhat özelliklerin kullanılamaz hale geldiğini bildiriyor. Ayrıyeten kullanıcılar, sıhhat ve fitness uygulamalarına bağlanamadıklarını, data depolama konusunda kasvet yaşadıklarını, çevresel ses düzeyi ve kulaklık datalarının yanlış olduğunu, tüm bunlara ek olarak da pil tüketimlerinin arttığını tabir ediyorlar. Apple, tüm bu meselelerin varlığını onaylamış durumda.

Apple tarafından oluşturulan dayanak sayfasında yer alan tahlil tavsiyeleri, bugün neredeyse tüm tüketicilerin bildiği türden. Açık konuşmak gerekirse Apple, bu meselelere karşı adeta “Kapatıp açın, düzelir.” mantığında. Dilerseniz çabucak, Apple’ın verdiği tavsiyelere yakından bakalım.

  1. iPhone ile Apple Watch’un eşleştirmesini kaldırın. Eşleştirmeyi tekrar yaptıktan sonra meselelerin devam edip etmediğine bakın.
  2. iCloud hesabınızı doğruladıktan sonra hem iPhone hem de Apple Watch için yedekleme oluşturun.
  3. iPhone’unuzdaki tüm içerik ve ayarları silin. Bunu akıllı saatiniz için de yapın.
  4. iPhone ve Apple Watch’unuzu, son yedeği kullanarak yine yükleyin

Apple, oluşturduğu takviye sayfasında yalnızca bu tahlil yollarını sunuyor. Üstelik şirket, bu süreçler uygulandıktan sonra problemlerin ortadan kalkacağından da emin üzere görünüyor. Lakin sıfırlama ve geri yükleme süreçlerinin riskli olduğunu unutmamak gerekiyor. Şayet bir kullanıcı yedek oluşturmadan sıfırlama yapar ya da yedek oluştururken bir kusur yaparsa, tüm bilgilerini kaybedebilir.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın