Apple, Yeni iPad Air’ı ve 8. Jenerasyon iPad’ini Tanıttı

 Apple, Yeni iPad Air’ı ve 8. Jenerasyon iPad’ini Tanıttı
Okunuyor Apple, Yeni iPad Air’ı ve 8. Jenerasyon iPad’ini Tanıttı

Apple, yeni jenerasyon iPhone modellerini olmasa da yeni eserlerini tanıttığı Time Flies aktifliğini bugün gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen bu aktiflikte sırasında tanıttığı eserlerden bir tanesi de yeni kuşak iPad Air 4 oldu.

Teknoloji devi, orta segmente ilişkin olan tabletinde tıpkı iPad Pro‘da olduğu üzere tam ekran dizaynını benimsedi. Şirket, bunu gerçekleştirmek için de rastgele bir biyometrik güvenlik tedbirinden taviz vermeden Home tuşunu kaldırdı. Pekala, iPad Air 4’te hangi özellikler yer alıyor?

iPad Air 4 teknik özellikleri

Üstte bahsettiğimiz üzere güvenlik tedbirinden taviz verilmeden tam ekran dizaynına geçildi. Bu da daha evvel rastgele bir iPhone yahut iPad’de görmediğimiz bir güvenlik tedbiri manasına geliyor.

Donanım özellikleri tarafına baktığımızda yeni iPad Air her ne kadar orta segmentte yer alan bir tablet olsa da Apple’ın A14 Bionic yongasından gücünü alıyor. Temel depolama alanı 64 GB olan bu aygıtta 10,9 inçlik bir ekran, stereo hoparlörler ve Touch ID takviyesi bulunuyor. Ayrıyeten Touch ID, tabletin üstüne pozisyonlandırılmış olan aygıtı kilitlemeye, uygulamalara girmeye ve Apple Hisse’yi kullanmaya yarayan butona entegre ediliyor.

Apple’ın 5 nm proses teknolojisiyle ürettiği yeni yongası A14 Bionic’te tam olarak 6 çekirdek bulunuyor. Bu 6 çekirdekten 4 tanesi yüksek verimlilik 2 tanesi ise yüksek performans çekirdekleri. Ayrıyeten yeni CPU, bir evvelki kuşak iPad Air’e nazaran %40 daha süratli. War Robots oyununun geliştiricisine nazaran A14, konsol kalitesinde grafikleri kullanıcılarına sunuyor.

Yeni iPad Air’in ön tarafında ve art tarafında birer adet kamera bulunuyor. Ön tarafta 1080p 60 FPS görüntü kaydı yapabilen 7 MP FaceTime HD kamera yer alırken art tarafta 4K 60 FPS kayıt yapabilen 12 MP’lik kamera yer alıyor.

Apple Pencil ve Magic Keyboard dayanağı bulunacak olan tabletin 64 GB’lık varyantı 599 dolar üzere bir fiyattan önümüzdeki ay satışa çıkacak ki bu da satın alınabilir bir iPad Pro modelinden 200 dolar daha ucuz olduğu manasına geliyor. Aygıtın 64 GB’lık varyantı ülkemizde 5.799 TL’den 256 GB’lık varyantı ise 7.199 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak.

Bunlara ek olarak teknoloji devini yeni iPad Air aygıtında tıpkı Pro modellerinde olduğu üzere USB-C girişi bulunacak. Yani şirket, Lightning girişini yeni iPad Air 4’te kullanmayacak. Son olarak da aygıtın 5 adet renk seçeneği bulunacak ve bu seçenekler uzay grisi, gümüş, roze altın, yeşil ve gök mavisi.

8. jenerasyon iPad

Düzenlenen aktiflikte tanıtılan bir başka eser de 8. jenerasyon iPad oldu. A12 Bionic yongasıyla birlikte gelen yeni iPad’de Apple Pencil ve Smart Keyboard dayanakları de bulunuyor. Ayrıyeten sekizinci jenerasyon iPad, iPadOS 14 ile birlikte gelen tüm yeni özelliklerden de faydalanıyor.

Apple’ın lansmandaki savına nazaran yeni iPad; en çok satan Windows dizüstü bilgisayardan 2 kat, en çok satan Android tabletten 3 kat ve en çok satan Chromebook’tan tam 6 kat daha süratli. 10,2 inçlik yeni iPad’in 3 farklı renk seçeneği bulunuyor: uzay grisi, gümüş ve altın. Bu aygıtın ülkemizdeki fiyatlandırmasına bakıldığında 32 GB’lık varyantın 3.199 TL’den 128 GB’lık varyantının ise 3.999 TL’den başladığı görülüyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın