Apple Watch’un Su Tahliye Sistemi iPhone’lara Geliyor

 Apple Watch’un Su Tahliye Sistemi iPhone’lara Geliyor
Okunuyor Apple Watch’un Su Tahliye Sistemi iPhone’lara Geliyor

Elektronik aygıtlara su kaçması ya da içerisinde nemlenmelerin meydana gelmesi kullanıcıların en çok korktuğu şeylerden bir adedidir. Görünüşe nazaran Apple da aygıtlarına bu bahiste yeni yetenekler kazandırmak için çalışıyor.

ABD merkezli teknoloji devi, istenmeyen suyun aygıttan atılabilmesi için hoparlörleri kullanma özelliğini daha fazla aygıtına getirmek için çalışıyor. Apple’ın iPhone ve Apple Watch’ları çok fazla hassas bileşene sahip ve bu kesimlerin birçoğu suyla temas halinde kullanışsız hale gelebiliyor. Şirket de bu hususta yeni müdafaa teknikleri geliştirmeye devam ediyor.

Apple, aygıtlarını sudan korumak için yeni yollar üstünde çalışıyor

Apple, uzun müddettir aygıtlarını sudan korumak için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor ve üzerinde çalıştığı bu teknolojilerden bir adedini 2016 yılında çıkardığı Apple Watch Series 2 aygıtında kullanıcılarına sunmuştu. Bu teknolojide su, aygıttan tahliye ediliyordu. Şirket, bu mevzudaki çalışmalarına aldığı 2 yeni patentle devam ediyor.

Şirket, aldığı 2 patentten bir adedini şöyle tanımlıyor: “Hoparlörlerin artırılmış kurulaması ve neme maruz kalmış sensör bileşenleri için sistemler.” Kameralar ve GPS üzere özelliklerin, taşınabilir elektronik aygıtlar neme maruz kalınca arızalandığını söyleyen şirket, bu nemin tahliye edilmesinin kolaylaştırılması gerektiğini lisana getirdi.

Daha sonrasında patentte, nemin nasıl tespit edileceği ve farklı sistemler için farklı malzemeler kullanılması tanımlanıyor. Bundan sonrasında suyun sistemden nasıl çıkarılacağıyla ilişkilendiriliyor ki ikinci patent de tam olarak burada devreye giriyor. Gömülü su tespiti ve ısıtıcılı kapağın olduğu ikinci patent, basınç sensörleri kullanmak üzerine. Bunlar, nemi tespit edebiliyor ve yok edilmesini kolaylaştırıyor.

(Hoparlör sistemi kullanılarak suyun nasıl çıkarılacağını gösteren patent çizimi)

Teknoloji devi, ikinci patentte ise şunları lisana getiriyor: “Akıllı telefon ve akıllı saatlerde kullanılan mikro-elektro-mekanik sistem (MEMS) tipi basınç sensörleri, ekseriyetle kapasitif tipi basınç sensörleridir. Basınç sensörlerinin kullandığı orta jel, ekseriyetle mikroelektronik aygıtlarda kullanılıyor lakin jel, çevresel kirlere ve su tıkanmalarına karşı da hassas olabilir.”

Apple’ın patentte sunduğu tahlil ise aygıtın en azından bir kısmını kaplayacak jel kapak kullanmak ve etrafına elektrotlar yerleştirmek. Daha sonrasında sistem, en az elektrot ortasındaki elektrik geçirgenliğini ölçerek suyun varlığını kaydedecek. Birebir elektrotlar, ısı üretimiyle suyu yok etmeye ayarlanacak.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın