Apple Watch Series 6’da da U1 Çipi Bulunuyor

 Apple Watch Series 6’da da U1 Çipi Bulunuyor
Okunuyor Apple Watch Series 6’da da U1 Çipi Bulunuyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün akşam “Time Flies” isimli bir aktiflik düzenledi. Tüketicilerin çok büyük bir kısmı, bu aktiflik kapsamında iPhone 12‘yi beklemiş olsalar da bu gerçekleşmedi. Şirket bunun yerine yeni tablet modellerini, şirketin tüm hizmetlerini bir ortaya getiren Apple One’ı ve yeni akıllı saatlerini duyurdu.

Apple Watch Series 6, tüketiciler tarafından bir müddettir merak konusuydu. Şirket, yaptığı açıklamalarla Watch Series 6‘yı bekleyen tüketicileri ne kadar mutlu edecek bilinmez fakat bu akıllı saatte epey ilgi cazibeli bir özellik var. Apple tarafından değinilmeyen bu özellik, tüketicilerin hayatlarını kolaylaştırabilecek üzere görünüyor.

Apple Watch Series 6’da U1 çip bulunuyor. Pekala bu çip ne işe yarıyor?

Apple Watch Series 6’da bulunan U1 çipi, geniş bant pozisyon bulucu olarak çalışıyor. Bu çip sayesinde Watch Series 6, misal teknolojiye sahip olan aygıtları bulup, etkileşime giriyor. Ayrıca Apple Watch Series 6, etrafındaki öteki Watch Series 6’ları da bulabiliyor. Apple’ın bu çipe neden değinmediğini anlamak mümkün değil fakat U1, bilhassa de araba kesimini derinden etkileyecek bir yapıya sahip.

Apple Watch Series 6’yı hakikaten de eşsiz yapan bu çip, tanıtım sunumları ortasında görünmüştü. Lakin bu çipin varlığı ile ilgili ayrıntılı bilgiye sadece Apple’ın resmi internet sitesindeki kıyaslama aracında ulaşılabiliyor. Bu sayfayı incelediğimizde, U1 çipinin Apple Watch SE ya da Apple Watch Series 5’te de bulunmadığını görüyoruz. Yani Apple Watch Series 6, U1 çipinin kullanıldığı birinci ve tek akıllı saat.

U1 çipinin hangi gayeyle kullanılacağı şu an için bilinmeyen

U1 çipinin en çok da araba kesimini etkileyebileceğini söylemiştik. Bunun nedeni, U1 çipinin arabalarda kullanılması durumunda, araba anahtarlarının fonksiyonlarını yitirecek olması. Diyelim ki bu çip, rastgele bir araca entegre edildi. Apple Watch Series 6’yı kullanan bir tüketici, arabasının anahtarına gereksinim duymadan aracının kilidini açabilecek. Şayet bu araçta anahtarsız çalıştırma özelliği mevcutsa, bu çip sayesinde aracınızı çalıştırmak için de yalnızca akıllı saatinize gereksinim duyacaksınız.

Dijital araba anahtarı fikri ilk defa gündeme gelen bir şey değil. Geçtiğimiz yıllarda da buna benzeri projeler gündeme gelmiş, hatta birtakım gelişmeler de yaşanmıştı. Lakin şu an için hangi araba üreticisinin bu mevzuya çok yakın olduğu, ayrıyeten hangi teknoloji üreticisiyle iş birliği yaptığı bilinmiyor. Lakin Apple’ın da bu fikri önemsediği sugötürmez bir gerçek. Üstelik şirketin yeni akıllı saati de bu tıp bir teknolojik gelişmenin altyapısına sahip.

U1, AirTags’in ayak sesleri olabilir

Apple’ın bir müddettir, pozisyon takibi yapmaya yarayan “AirTags” isimli bir aygıt üzerinde çalıştığı biliniyor. Bu eser daha çok, bir eşyanın kaybolmasını engelleyecek çeşitten. Örneğin bu eseri bir çantanın içerisine koyarsanız, çantanın nerede olduğunu bu eserle bilebileceksiniz. İşte U1 çipinin Apple Watch Series 6’da kullanılıyor olması, AirTags’ın yaklaştığının bir göstergesi olabilir.

Son olarak, U1 çipinin kullanıldığı birinci eserin Apple Watch Series 6 olmadığını da açıklamak gerekiyor. Şirket, bu çipi geçtiğimiz yıl duyurduğu iPhone 11 serisinde de kullanıyor. İşin farklı yanı, şirket iPhone 11 tanıtımında da bu çipin ne işe yarayacağını açıklamamıştı. Artık yeniden emsal bir atılımın gerçekleşmiş olması, kullanıcıların başını karıştırmıyor değil.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın