Apple, TSMC’nin 5 nm Yonga Üretim Kapasitesini Doldurdu

 Apple, TSMC’nin 5 nm Yonga Üretim Kapasitesini Doldurdu
Okunuyor Apple, TSMC’nin 5 nm Yonga Üretim Kapasitesini Doldurdu

Dünyanın en büyük yarı-iletken üreticisi TSMC, şu sıralar 5 nm mimariye sahip yonga üretimine odaklanmış durumda. Şirket, bu yeni mimariyle birlikte pek çok yonga seti üreticisinden sipariş alırken, en fazla sipariş dünya devi Apple’dan geliyor. DigiTimes raporuna nazaran TSMC’nin 5 nm üretim kapasitesi, Apple’dan gelen büyük ölçekli siparişler nedeniyle 2020’nin sonuna kadar büsbütün doldu. 

7 nm mimarili yonga üretimine de bir yerden devam eden Tayvanlı şirket, bu mimariyi de Sony’nin PS5 sevkiyatına odaklıyor. Son derece başarılı bir devirden geçen TSMC’nin 5 nm mimarili yongaları Apple’ın A14 Bionic yonga setinde kullanılacağı için siparişleri yetiştirmekte bir oldukça zorlanıyor. Evvelki kuşak işlemcilere nazaran çok daha az güç tüketip daha yüksek güçlere ulaşabilecek bu mimari, Apple dışında pek çok şirketin de gayesinde yer alıyor. 

Huawei, TSMC’den yonga tedarik edemeyecek

5 nm mimarili yonga setleri üretmek için TSMC ile çalışan ve yarı-iletken üreticisinin en büyük 2. müşterisi olan Huawei, ABD idaresinin uyguladığı yasaklardan ötürü bu şirketten artık yonga tedarik edemiyor. Bu karar TSMC’nin gelirinde bir ziyana yol açacak diye düşünülürken bu eksikliği Apple karşılayacak üzere duruyor. 

Apple’ın bu hafta tanıttığı yeni iPad Air’le birlikte 5 nm mimarili işlemci olan A14 Bionic de gün yüzüne çıkmıştı. Apple’ın tabletleri dışında yeni iPhone’larında da kullanacağı bu işlemci, rakiplerinin yonga setlerine nazaran kıymetli farklılıklar elde edecek. 

TSMC’nin Apple dışında pek çok müşterisi bulunuyor. AMD’nin 2022 yılında çıkacak Ryzen 6000 işlemcilerinde ve Zen 4 yongalarında TSMC’nin 5 nm yongaları kullanılacakken, Nvidia’nın Hopper ve Intel’in XE GPU’larının da gücünü yeni mimariden alacağı açıklandı. Şirketin Android cephesindeki en güçlü yonga seti üreticilerinden olan Qualcomm’a da 5 nm yongalar üreteceği biliniyor. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın