Apple, iOS 13.7 Güncellemesini Yayınladı: İşte Yenilikler

 Apple, iOS 13.7 Güncellemesini Yayınladı: İşte Yenilikler
Okunuyor Apple, iOS 13.7 Güncellemesini Yayınladı: İşte Yenilikler

Şu sıralar daha çok iOS 14’le gündemde olan Apple, iOS 13.6’yı piyasaya sürdükten yaklaşık bir ay sonra, yeni bir güncelleme yayınladı. Apple, yayınladığı güncellemeyle işletim sistemini iOS 13.7‘ye yükseltirken son güncelleme, kullanıcılara bir grup yenilikler getiriyor. Bu yeniliklerin başında da Türkiye’de kullanılamayan maruz kalma bildirimleri bulunuyor.

Maruz kalma bildirimleri, hayatımızın kesimi haline gelen koronavirüs salgınıyla ilgili. Kullanıcılar, telefonlarının bu özelliğini kullanarak koronavirüs kapmış insanlara yaklaştıklarında bildirimler alıyorlar. Bu sayede temasın önüne geçilmesi hedefleniyor. Şu an için Türkiye’de kullanılamayan özellik, ABD’deki pek çok kullanıcı için hayat kurtarıcı olacak üzere görünüyor.

iOS 13.7’nin yeni özelliği işte bu türlü görünüyor

iOS 13.7’nin hayat kurtarıcı olması mümkün maruz kalma bildirimi sistemi, kullanıcıları üçüncü taraf uygulamalardan kurtarıyor. O denli ki bir kullanıcı, bu özelliği telefonunun Ayarlar menüsünü kullanarak faal ediyor ve hayatına olağan biçimde devam ediyor. Şayet bir kullanıcı, COVID-19’a yakalanmış birisiyle temasa geçerse, telefona gönderilen bildirimle uyarılıyor.

iOS 13.7 ile birlikte kullanıcıların hizmetine sunulan yeni özellik, şu an için sadece Maryland, Washington DC, Virginia ve Nevada üzere kimi ABD eyaletlerinde kullanılıyor. Apple, kapsam alanının ilerleyen periyotlarda genişleyeceğini söylerken, özelliğin kullanılamadığı bölgeleri de unutmamış. Özellik, takviye sunulmayan bölgelerde üçüncü taraf uygulamalara yönlendirme aracılığıyla kısmen kullanılabiliyor.

Bu ortada, iOS 13.7 güncellemesi, yalnızca maruz kalma bildirimlerini kullanıcıların hizmetine sunmuyor. Şirket, birtakım kusur düzeltmesi ve genel sistem iyileştirmelerinin de bu güncellemeyle birlikte sunulduğunu tabir ediyor. Ayrıyeten kullanıcılara yeni Memoji çıkartmaları da iOS 13.7’yle sunuluyor. 

iOS 13.7 güncellemesi artık kullanıcılar tarafından indirilebiliyor. Bunun için telefonunuzun Ayarlar menüsü içerisinde bunun Yazılım Güncellemesi kısmına gidebilirsiniz. Yaklaşık 400 MB büyüklüğünde olan güncelleme, iOS 13’ün de muhtemelen son güncellemesi olacak. Şirket artık, iOS 14 ve sonraki sürümler üzerinde çalışmalarını sürdürecek.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın