Android’de Konuşmaları Kaydeden Bir Yazılım Keşfedildi

 Android’de Konuşmaları Kaydeden Bir Yazılım Keşfedildi
Okunuyor Android’de Konuşmaları Kaydeden Bir Yazılım Keşfedildi

Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi, genel manada açık kaynaklı bir işletim sistemi olması nedeniyle neredeyse her akıllı telefon üreticisinin tercih ettiği bir işletim sistemi pozisyonunda. Bu durum nedeniyle de işletim sistemi, günümüzde telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi olma unvanını taşıyor.

Günümüzde bir milyardan fazla akıllı telefonda bulunan Android işletim sistemi, yaygınlığı nedeniyle de makûs gayeli bireylerin birinci maksadı haline geliyor. Birçok defa makus gayeli yazılımların tehlikesiyle karşı karşıya gelen işletim sistemi, bugünlerde tekrar tıpkı tehditle karşı karşıya.

Yeni bir makus maksatlı yazılım keşfedildi:

Güvenlik şirketi ESET’ten araştırmacılar, Android işletim sistemini tehdit eden ve berbat gayeli bireylerin kullanıcıların aramalarını kaydedip bireylerine ve özel bildirilerine erişmelerini sağlayan yeni bir yazılım keşfettiler. Android/SpyC23.A isimli yazılım, uydurma bir Android uygulama mağazasındaki uygulamalar aracılığıyla telefona yükleniyordu.

Yayınladıkları bir blog yazısında araştırmacılar, yazılımın gerçek uygulamaların uydurma versiyonlarında bulunduğunu açıkladı. Araştırmacıların tespitlerine nazaran yazılımı taşıyan o uygulamalar AndroidUpdate, Threema ve Telegram isimli uydurma uygulamalardı. Son iki uygulamaysa yepyeni uygulamaların sunduğu tüm fonksiyonları sunuyordu; yani özgünden farksızdı.

Araştırmacılar, düzmece yazılıma tedbir olarak kullanıcıları uygulamaları sırf Google Play Store üzerinden yüklemeleri konusunda uyardı. Fakat biz de Google Play Store’a körü körüne güvenmemeniz gerektiğini; oradaki uygulamaları da indirirken uygulamayı yayınlayanın inançlı olup olmadığı konusunda dikkatli davranmanızın koşul olduğunu hatırlatalım.

Şimdi geçtiğimiz hafta Android işletim sistemi, tekrar farklı yollarla telefonunuza bulaşan ve Twitter, Instagram ve Snapchat dahil 226 uygulamadan şifre çalabilen farklı bir makûs gayeli yazılımla bahsimiz olmuştu. Hasebiyle internette bir şey indirmenin yanı sıra nereye tıkladığınıza dikkat etmekte de yarar var.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın