Android ve Linux Dayanaklı Banana Pi BPI-M5 Duyuruldu

 Android ve Linux Dayanaklı Banana Pi BPI-M5 Duyuruldu
Okunuyor Android ve Linux Dayanaklı Banana Pi BPI-M5 Duyuruldu

Geliştiriciler için tek kart bilgisayarlar sunan Banana Pi, 3,6 x 2,4 inç boyutlarındaki yeni tek kart bilgisayarı Banana Pi BPI-M5’i duyurdu. Linux ve Android  işletim sistemleri için dayanak sunan Banana Pi BPI-M5, BPI-M4 ile karşılaştırıldığında iki kat daha fazla depolama, dört kat daha fazla RAM, daha süratli bir ethernet ve yeni bir işlemci sunuyor. 

2 GHz suratında dört adet Cortex-A55 çekirdekli Amlogic S905X3 işlemciden güç alan  Banana Pi BPI-M5, grafik tarafında ise 650Mhz Mali-G31 MP2 GPU’ya güveniyor. 4 GB LPDDR4 RAM’e sahip olan tek kart bilgisayar, 64 GB’a kadar 16 GB eMMC belleğe ve 256 GB’a kadar microSD kart dayanağına sahip.

Bir adet HDMI 2.0 girişine sahip olan BPI-M5, bu sayede HDR, CEC, EDID formatlarında 4K 60Hz’e kadar imaj oynatabiliyor. Ses çıkışı için ise HDMI girişinin yanı sıra 3.5 mm kulaklık girişi de bulunuyor. Kartın üzerinde dört adet USB 3.0 girişi de yer alıyor.

Reset, güç ve u-boot olmak üzere üç farklı fizikî düğmeye sahip olan tek kart bilgisayarın üzerinde güç ve aktivite takibi için iki başka LED, şarj için ise 15W güç transferi sunan USB Type-C girişi bulunuyor. 92x60mm boyutlarındaki kartın boyutu ise 48 gram.

Bu yılın başlarında tanıtılan ODROID-C4 ile büyük oranda benzerliğe sahip olan Banana Pi BPI-M5’in fiyatı şimdi açıklanmadı lakin BPI-M4, 38 dolarlık bir çıkış fiyatına sahipti ve BPI-M5’in de emsal bir fiyata sahip olması mümkün.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın