Android 11 ile VPN Idaresi Kolaylaştırıldı

 Android 11 ile VPN Idaresi Kolaylaştırıldı
Okunuyor Android 11 ile VPN Idaresi Kolaylaştırıldı

Mahremiyet sağlamak ve istenmeyen takiplerin önüne geçmek isteyenler VPN hizmetlerini sık sık kullanıyor. Google, VPN idaresini Android 11 işletim sistemi ile daha evvel olduğundan daha kolay hale getiriyor. 

Android 11 VPN ilişkisi kurduğunda, akıllı aygıt kullanıcıları ince bir şerit halinde bir bildirim görüyordu. Bu bildirim ise VPN kontağının gerçekleştirildiğini gösteriyordu. Bildirimin gri çerçevesi bilhassa karanlık modda rahatsızlık verici olabiliyordu.

Android 11 ile yeni VPN

Android 11’in gelişi ile birlikte VPN temasları artık bildirim sekmesinde önde ve ortada yer alıyor. Gri kenarlıklar da kaldırılırken “Cihaz VPN’e bağlandı” tabiri de “Bu aygıt VPN’e bağlandı” olarak güncellendi. 

Bu metne bastığınızda ise size hangi VPN’e bağlı olduğunuzu gösterecek. Burada ayrıyeten bir de ihtar bulunacak. Bu ihtar ile Android 11 kullanıcıları, VPN servislerinin ağ aktivitelerini e-postalar, uygulamalar ve internet siteleri de dahil olmak üzere izleyebileceği konusunda bilgilendirilecek.

VPN irtibatı hızlanıyor

Çalıştığınız kesim nedeniyle ya da sık seyahat ettiğiniz için VPN kullanmanız gerekiyorsa, Android’in süratli ayarları size neredeyse hiç yorulmadan VPN irtibatı yapabilme fırsatı verecek. Böylelikle neredeyse uygulama açmadan temaslarınızı gerçekleştirebilmeniz de mümkün hale gelecek.

Bu özelliği faal hale getirmek için bildirim çubuğunu, süratli ayarlara erişebilecek kadar aşağı çekmeniz gerekiyor. Akabinde da süratli ayarlarda küçük kalem ikonuna basarak düzenleme moduna giriyorsunuz. Bu noktada da isterseniz bütün VPN uygulamalarına erişecek süratli bir ayar, isterseniz de muhakkak bir uygulamaya erişecek özel bir ayar yapabiliyorsunuz.

Telefonunuza hali hazırda yüklü olan bir VPN bulunuyorsa, “Süratli Ilişki” karesini süratli ayarlara ekleyebilirsiniz. Akabinde tek yapmanız gereken menüden düğmeye basarak ilişkiyi gerçekleştirmek olacak. Böylelikle ilişki kurmak çok daha kolay hale gelecek.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın