AMD’ye Nazaran RX 6000 Serisi Kartların Stok Sorunu Yaşamayacak

 AMD’ye Nazaran RX 6000 Serisi Kartların Stok Sorunu Yaşamayacak
Okunuyor AMD’ye Nazaran RX 6000 Serisi Kartların Stok Sorunu Yaşamayacak

Kaliforniya merkezli ekran kartı üreticisi NVIDIA, bu ayın başlarında tanıtılan yeni jenerasyon ekran kartlarını geçtiğimiz hafta siparişe açmıştı. Ne yazık ki, kartlar siparişe açıldıktan sadece birkaç dakika sonra tüm stoklar tükenmiş, birçok kullanıcı siteden eli boş ayrılmak zorunda kalmıştı.

Stokların bu kadar çabuk tükenmesine neden olarak alışveriş botları ve karaborsacılar gösterilirken, NVIDIA’ya olan reaksiyonlar bilhassa toplumsal medyada büyümeye devam ediyor. NVIDIA’ya yapılan tenkitler devam ederken, bir yandan da AMD’nin benzeri sıkıntılarla karşı karşıya kalıp kalmayacağı merak ediliyor.

AMD, RX6000 serisinde stok meseleleri yaşamayacağını düşünüyor:

AMD, önümüzdeki ayın sonlarında yapacağı tanıtım aktifliğiyle NVIDIA’nın RTX 30 serisine rakip olacak yeni jenerasyon grafik kartlarını tanıtacak. Tüketiciler, şu sıralar NVIDIA stoklarında yaşanan sorunlardan ötürü AMD’nin yeni kartlarının özellikleri ya da fiyatından çok bir tane satın alabilecekler mi onu merak ediyorlar. Bu noktada AMD’nin Oyun Tahlilleri Baş Mimarı Frank Azor, şirketin bu türlü bir sorunla karşılaşmayacağını düşünüyor.

Twitter’da NVIDIA RTX 3090 alamadığından şikâyet eden ve AMD’nin de emsal stok meseleleriyle karşı karşıya kalacağına dair 10 dolarlık bahse giren bir kullanıcıya cevap veren Frank, 10 doları almayı dört gözle beklediğini belirtti. Bu noktada AMD yetkilisinin verdiği karşılık hayli kısa olsa da RX 6000 serisi kartların NVIDIA RTX 3090 ve RTX 3080’den daha fazla stoka sahip olacağını açıkça söz ettiğini söyleyebiliriz.

AMD’nin, NVIDIA’nın yaşadığı stok problemlerine benzeri bir problemle karşı karşıya kalıp kalmayacağı bilinmez lakin hakikaten savlı kartlarla geldiği aşikâr. RDNA 2 mimarisi üzerine inşa edilen bu kartların performans manasında GeForce RTX 30 serisini geride bırakıp bırakmayacağını ise ilerleyen günlerde daima birlikte göreceğiz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın