AKINCI TİHA’nın 2. Prototipi test uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı!

 AKINCI TİHA’nın 2. Prototipi test uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı!
Okunuyor AKINCI TİHA’nın 2. Prototipi test uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı!

Baykar Teknik Müdürü Bayraktar, “Hava aracımız bütün test evrelerini muvaffakiyetle tamamladı. Vatanımıza, milletimize güzel ve uğurlu olsun.” açıklamasında bulundu.

AKINCI TİHA’nın 2. Prototipi test uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı!

Baykar tarafından yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen, Ulusal Teknoloji Atılımı kapsamındaki Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndaki AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk uçuş testini muvaffakiyetle gerçekleştirdi.

Birinci prototip birinci uçuşunu 6 Aralık 2019’da, ikinci uçuşunu 10 Ocak’ta gerçekleştirmişti. Bayraktar Akıncı TİHA’nın ikinci prototipi projenin üçüncü uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi kapsamında 17.28’de havalanan Bayraktar AKINCI TİHA‘nın ikinci prototipi, gökyüzünde gerçekleştirilen testlerin akabinde saat 18.30’da piste iniş gerçekleştirdi.

Test hâlâ devam ederken ise Selçuk Bayraktar, yaptığı açıklamada “13 Ağustos 2020 Bayraktar Akıncı Prototip 2’nin birinci uçuş testini ve tıpkı vakitte Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi’ni yaptık. Hava aracımız bütün test evrelerini muvaffakiyetle tamamladı. Şu anda yaklaşık 52 dakikadır havada. Birazdan dönüp inişe geçeceğiz. Vatanımıza, milletimize iyi ve uğurlu olsun” sözlerine yer verdi.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın idaresinde gerçekleştirilen test uçuşunda AKINCI TİHA‘nın kesintisiz olarak 1 saat 2 dakika havada kaldığı görüldü.

2020 yılı sonuna kadar birinci teslimatın gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Ulusal SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının akabinde test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilecek olduğu ise gelen bilgiler ortasında.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın