2020’nin Birinci Yarısında En Çok Satılan Telefon iPhone 11 Oldu

 2020’nin Birinci Yarısında En Çok Satılan Telefon iPhone 11 Oldu
Okunuyor 2020’nin Birinci Yarısında En Çok Satılan Telefon iPhone 11 Oldu

ABD merkezli teknoloji devinin geçtiğimiz yıl duyurduğu iPhone 11, pek çok teknik eleştirmeni şad etmemişti. Lakin kullanıcılar için durum pek de bu türlü değil üzere görünüyor. Çünkü Omdia isimli bir şirket tarafından yapılan son araştırmalar, iPhone 11’in 2020’nin yılının birinci yarısında en çok satılan telefon olduğunu gözler önüne seriyor. Bu durum, iPhone 11’in 2020’nin birinci yarısındaki en tanınan telefon olduğunun bir göstergesi.

Omdia’nın raporuna nazaran Apple, bu yıl varsayımı olarak 37,7 milyon iPhone 11 satışı gerçekleştirdi. Bu satış sayısı, geçen yılın en çok satan telefonu iPhone XR’dan 10,8 milyon daha fazla. Araştırma, koronavirüs pandemisine karşın azalan talebin bile Apple’ın satışlarını düşürmediğini gözler önüne seriyor. 

iPhone 11’in bu satış sayılarına ulaşmasını sağlayan temel neden, başlangıç fiyatının uygun olması

Apple, iPhone 11’i duyururken bu akıllı telefonun başlangıç fiyatını iPhone XR’dan 50 dolar daha daha ucuz olarak açıklamıştı. İşte Omdia, Apple’ın bu fiyat siyasetinin iPhone 11’in yılın birinci yarısında en çok satan telefon olmasını sağlayan en temel neden olduğunu söylüyor. Yani kullanıcılar, iPhone 11’in sunduğu donanım yeniliklerine uygun bir fiyat karşılığında ulaşabildikleri için bu akıllı telefonu tercih ettiler.

2020’nin en çok satan ikinci telefonuysa Samsung Galaxy A51 oldu

Omdia tarafından yapılan araştırma, 2020’nin birinci yarısında en çok satan öteki telefonları da ortaya koyuyor. Buna nazaran listenin ikinci sırasında 11,4 milyonluk satışla Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un orta segment aygıtı “Galaxy A51″i görüyoruz. Bu telefonu sırasıyla Redmi Note 8 (11 milyon), Redmi Note 8 Pro (10,2 milyon), iPhone SE (2020 – 8,7 milyon), iPhone XR (8 milyon), iPhone 11 Pro Max (7,7 milyon), Redmi 8A (7,3 milyon), Redmi 8 (6,8 milyon) ve iPhone 11 Pro (6,7 milyon) takip ediyor.

İşte 2019 ve 2020’nin birinci yarılarında en çok satan akıllı telefonlar

Omdia tarafından yapılan araştırma, Apple’ın son devirlerde yüzünün güldüğünü açıkça ortaya koyuyor. Üstelik şirket, yeni bir iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıkmak için de artık gün sayıyor. iPhone 11’den çok daha gelişmiş olması beklenen iPhone 12 serisi, dizaynıyla da kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaracak üzere görünüyor. Görünüşe nazaran Apple, akıllı telefon bölümündeki yerini sağlam bir biçimde müdafaaya devam edecek.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın