16 Yaşındaki Kız, Otomobille Dünya Slalom Rekoru Kırdı

 16 Yaşındaki Kız, Otomobille Dünya Slalom Rekoru Kırdı
Okunuyor 16 Yaşındaki Kız, Otomobille Dünya Slalom Rekoru Kırdı

Birçoğumuz şimdi 16 yaşında lisede derslerine çalışıyorken aynı yaştaki genç bir kız olan Chloe Chambers, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Porsche tarafından YouTube resmi kanalında yayınlanan görüntüde 16 yaşındaki Kart yarışçısı Chloe’nin otomobille dünya slalom rekoru kırmasının öyküsü anlatıldı.

Yayınlanan görüntüde otomobil sürmeyi ve çabayı sevdiğini belirten Chloe, Porcshe 718 Spyder’ın direksiyonunun başına geçerek rekor kırma teşebbüslerine başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde yapılan rekor kırma teşebbüsü, Chloe’nin inanılmaz araç denetimiyle muvaffakiyetle sonuçlandı.

Chloe’nin rekor kırma anları:

Günümüzde olağan bir formda otomobil sürmeyi güç bulanlar bile bulunurken Chloe, istikrarın ve arabası hissetmenin en değerli etmenlerden birisi olan slalom hareketini birkaç kez üst üste tekrarladı. Chloe, pistteki birkaç denemesinin akabinde resmi denemelere geçiş yaptı.

Son denemesinde 47,45 saniyede konilerin ortasından hiçbir koniyi yıkmadan geçmeyi başaran Chloe, bir evvelki rekordan tam yarım saniye daha süratli bir biçimde parkuru bitirerek yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Porsche, görüntünün sonunda Chloe’yi tebrik ederek ‘Bizimle dans ettiğin için teşekkürler‘ sözüne yer verdi.

Chloe Chambers, 47,45 saniye içinde 51 koni ortasından geçiş yaptı. Koniler, birbirlerine 15 metre uzaklıkta yerleştirilmişti. Tıpkı koşullarda dünya rekorunu kıran bir evvelki şoförse bunu 2018 yılında gerçekleştirmişti. Bu ortada slalom hareketlerinde sürüş maharetinin üst seviyede kullanıldığını belirtmekte yarar var.

Yeni rekorun sahibi olan Chloe, rekor denemesinde hiçbir modifikasyona uğramamış Porsche 718 Spyder kullandı. Chloe’nin kullandığı araç, toplamda 414 beygir gücü üretiyordu. Araç, arttan itişliydi ve 6 vitesli manuel vites sistemine konut sahipliği yapıyordu.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın