Matrix’teki Güneş Gözlüğü Ayrıntısını Açıklayan Teori

 Matrix’teki Güneş Gözlüğü Ayrıntısını Açıklayan Teori
Okunuyor Matrix’teki Güneş Gözlüğü Ayrıntısını Açıklayan Teori

Sinemaseverler, 1999 yılında daha evvel hiç karşılaşmadıkları bir üretimle karşılaşmışlardı. Bu üretim, aksiyon dolu sahnelerinden fazla o güne kadar hiç görülmemiş efektleriyle milyonlarca sinemaseveri peşinden sürükleyen “Matrix” efsanesiydi. Wachowski Kardeşler olarak bilinen direktörler tarafından ele alınan Matrix, bugün bile unutulmayarak isminden kelam ettirmeyi başarıyor.

Matrix efsanesi, gördüğü ilgiden sonra iki defa daha seyircilerin karşısına çıktı. Neo, Trinity ve Morpheus isimli karakterler, gerek öyküleri gerekse kendilerine has stilleriyle ziyadesiyle dikkat çekmişlerdi. Lakin o gün bugündür, bu karakterlerle ilgili merak edilen bir husus var; bu da Matrix’in efsane üçlüsünün güneş gözlükleriydi. Şimdi bir Matrix hayranı, karakterlerin güneş gözlükleriyle ilgili dikkat çeken teori geliştirdi.

Matrix hayranları, takılan güneş gözlüklerinin aslında estetikten fazlası olduğuna inanıyorlardı. Haklıydılar da zira karakterlerimiz, gözlüklerini her şart altında takıyorlardı. Yani bunun kesinlikle farklı bir manası olmalıydı. İşte Matrix hayranı tarafından geliştirilen bir teori, neden bu türlü bir şeyin olduğunu sağlam bir halde açıklıyor.

Matrix hayranının teorisine nazaran özellikle Neo, Trinity ve Morpheus’un daima olarak güneş gözlüğü takıyor olmalarının nedeni, içerisinde bulundukları durumun farkında olmalarıydı. Yani bu karakterler, bir simülasyonunun içinde olduklarını biliyorlar, bunun için de güneş gözlüğü takıyorlardı. Güneş gözlüğü takmayanlar ise, bir simülasyon içinde olduklarından habersizlerdi. Yani sinemadaki güneş gözlüklü karakterler, başkalarından ayrılmak için bu türlü bir şey yapmışlardı.

Wachowski Kardeşler, projelerinde çoklukla gizemli ayrıntılara ehemmiyet verirler. Hal bu türlü olunca da hiçkimse, Matrix’le bütünleşen güneş gözlüklerinin estetik hedefiyle düşünmemişti. Fakat Matrix evrenindeki tanınan güneş gözlüklerinin ne emelle kullanıldıkları da bir türlü açıklanamadı. Tahminen de bir hayran tarafından geliştirilen son teori doğrudur ve Wachowski Kardeşler, hakikaten de bu teorideki üzere bir nedenle güneş gözlüğü ayrıntısını tercih etmişlerdir.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın