Ödem Atmaya Yardımcı Besinler

 Ödem Atmaya Yardımcı Besinler
Okunuyor Ödem Atmaya Yardımcı Besinler

Herkeste bir ödemdir gidiyor. Sizce neden ödem sorununu bu kadar sık yaşıyoruz? Ödemden kurtulmanın yolu nedir?

ÖDEM NEDİR?

Ödem, bedenin olağanda tuttuğu sudan daha fazla su tutmasıdır. Her şişkinlik ödem değildir. Lakin ödem şişkinlik yaşamanıza neden olur. Bir çok farklı sebeple bu durum yaşanabilir. Lakin sıklıkla ödem sorunu yaşıyorsanız özellikle dikkat etmekte yarar var.

ÖDEMİN OLUŞTUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Bedenimizde ödem meydana geldiğini derinize dokunduğunuzda çöküyorsa ve elinizi çekince çabucak eski haline gelmiyorsa anlayabilirsiniz. Dokularınız su topladığı için esnekliğini kaybedebilir. Sıklıkla ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda meydana gelir. Bu durumun yaşanmasının pek çok nedeni vardır.

Uzun müddet hareketsiz kalmak, uzun seyahatler sonrasında gerçekleşebilir. Fizyolojik olarak hamilelik ya da regl devirlerinde bayanlar sıklıkla yaşayabilir. Bununla birlikte bir rahatsızlığa bağlı olarak; su tutma, böbrek hastalığı yahut kalp yetmezliği üzere önemli bir tıbbi durumun belirtisi de olabilir. Ani yahut şiddetli su tutulması yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Bunun dışında ödem önemli bir sorun değildir ve tahlili için beslenmenizde ve hayat üslubunuzda küçük değişikliklerle bu durumu çözebilirsiniz.

Ödemi atmaya yardımcı besinler;

Maydanoz

Ödem atmaya yardımcı besinlerin başında maydanoz gelir. Bilhassa fazla alkol aldığınız bir günün sonunda ya da uzun bir seyahat sonrasında kahvaltıda maydanoz ile hazırlayacağınız bir salata ya da içecek ile güne ödemlerinizden kurtularak başlayabilirsiniz.

Salatalık

Su oranı en yüksek besinlerden biri de salatalıktır. Bu sayede günlük su gereksiniminizin bir kısmı karşılar ve bedeni rahatlatır.

Yeşilçay

Yapısındaki kateşinler sayesinde yağ yakımını hızlandıran ve kilo vermeye yardımcı olan yeşilçay ödemden kurtulmanıza da yardımcı olur. Fakat yeşilçayı fazla tüketmemeye dikkat edin.

Yoğurt

Süt kimi bireylerde şişkinlik sorununa neden olsa da yoğurt bu rahatsızlığa neden olmaz. Birebir vakitte kalsiyum ve D vitamini içerdiği için diş ve kemik sıhhati için çok yararlıdır.

Ananas

Tropikal meyvelerden biri olan fakat günlük beslenmemizde çokça yerini almaya başlayan ananas da çok yeterli bir ödem atıcıdır. Kahvaltıda ya da orta öğünde 2 dilim ananas hem lezzet olarak hem de sıhhat açısından sizi çokça memnun edecektir.

Kiraz sapı

Benim ik olarak annemden gördüğüm bu da ne işe fayda ki dediğim şeylerden biri kiraz sapı. Kiraz sapı ile hazırlayacağınız bitki çayı ödemden kurtulmanıza epeyce yardımcı olur.

Mısır püskülü

Mısır yemeyi seviyor musunuz? Bir de mısır püskülünü ödem sorununuzdan kurtulmak için deneyin derim. Tabiatta her şeyin bize şifa olabileceğinin bir göstergesi de bu.

Elma

Diyette vazgeçilmez besinimiz elma. Hem yüksek posa içeriği hem de su içeriği ile her mevsim tercih edebileceğimiz bir alternatif. Bilhassa kabuğu ile birlikte tüketmek daha yararlıdır.

Su

En kıymetli maddeyi en sona sakladım. Öyle ki su içmek ödemden kurtulmanıza en büyük yardımcıdır.

Kaynak: Doktorsitesi

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın