Lenfoma Hastalığı Nedir?

 Lenfoma Hastalığı Nedir?
Okunuyor Lenfoma Hastalığı Nedir?

Lenf sistemi bağışıklılık sisteminin bir parçasıdır ve vücudumuzun her yerinde bulunan koruyucu bir sistemdir. Lenf kanseri ise bağışıklılık sisteminin parçalarından lenfatik sistemdeki kanserleri anlatan genel bir terimdir. Lenf dokusunun kötü huylu tümörlerine genel olarak verilen isimdir. Lenfoma, vücudun mikroplarla savaşma ağı olan lenfatik sistemin kanseridir.

Bu kanser türü ya hücrelerin hızla aşırı hızla oluşmaları ya da lenfositlere (bir tür beyaz kan hücresi) göre daha uzun yaşamaları ile oluşur.
Erken tespit edildiğinde tedaviye hemen cevap veren bir kanser türü olduğundan en çabuk iyileşme lenfomada görülür. Çeşitli kanser türleri gibi hayati önem arz etmez ve korkutucu değildir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Vücudun herhangi bir noktasında oluşabilen ancak sıklıkla boyun, koltuk altı veya kasıkta görülen büyümüş lenf düğümleri,

Gece terlemeleri

Nefes darlığı

Kilo kaybı

Halsizlik

RİSK ARTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Cinsiyet, Lenfoma erkeklerde kadınlara nazaran daha sık görülür.

İleri Yaş, Yaşlanmayla beraber riskiniz artar, ancak bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. Bazı türler genç erişkinlerde daha yaygındır.

Bağışıklık Sistemi, Bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerde veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullananlarda daha sık görülür.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın