Her şeye çare olan Bilim, Corona virüsünün tedavisini neden bulamıyor?

 Her şeye çare olan Bilim, Corona virüsünün tedavisini neden bulamıyor?
Okunuyor Her şeye çare olan Bilim, Corona virüsünün tedavisini neden bulamıyor?

Teknolojinin, bilimin, tıbbın veya aklınıza gelen herhangi bir şeyin başını alıp gittiği bu yıllarda nasıl olurda bir virüsün tedavisi hala bulunamaz? Kimisi bu olaya bir çeşit biyolojik saldırı diyerek paranoyakça bakıyor, kimisi dünya geneli nüfus azaltma politikası olarak adlandırıyor kimisi de domuz veya kuş gribinden farkı olmayan normal bir virüs olduğunu düşünüyor. Peki bu işin aslı nedir, gelin hep beraber anlamaya çalışalım.

Kısaca Corona Virüsü Nedir?

Öncelikle Corona virüsünü tanıyalım. Corona, insanların ve birçok hayvanın taşıyabileceği bir çeşit RNA virüsüdür. İlk defa 2002’li yıllarda görülen virüsün, önce yarasalardan kedilere, sonra da kedilerden insanlara geçtiği söyleniyor. Belirtileri ise birçok virüsde de olduğu gibi öksürük, yüksek ateş ve solunum güçlüğü. Ayrıca kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer hastalarına daha kolay etki edebilen bu virüs son darbesinden önce de 2003’lü yıllarda 800 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Onlarca Söylenti Var, Hangisi Gerçeği Yansıtıyor?

Tabii ki bunu net olarak bilemeyiz ama paranoyak olmaya da lüzum olmadığını düşünüyorum. Çoğunluk nüfus azaltma politikası olarak düşünse de hiçbir devlet virüsün kontrolden çıkma ihtimaline karşın nüfusu azaltmak adına bu riski göze almaz. Belirttiğim gibi paranoyak olmaya gerek yok, diğer virüslere nazaran biraz daha tehlikeli görünse de kalabalık ortamlara girerken maske takarak ve ellerinizi sık sık yıkayarak korunabilirsiniz. Tabii olası bir ülkede yayılma durumunda maske bulmak o kadar kolay olmayacak örneğin şu an Çin’de stoklar bitmiş durumda ve Türkiye’den maske ithal etmeye başladılar. Bu yüzden her ihtimale karşın şimdiden maske stoklamak en mantıklısı olacaktır.

Peki Tedavisi Neden Bulunamıyor?

Tedavide kullanılabilecek bir antiviral ilaç şu an için bulunamıyor. Diğer virüslerde kullanılan tedaviler bu virüs üzerinde de denenmiş fakat sonuç alınamamış. Bilim adamları ve doktorlar şu an için hastalığın tek tedavisinin vücut direnci olduğunu söylüyor.

Alınan Önlemler Yeterli Mi?

Bu konuya da kısaca değinmek isterim, geçtiğimiz günlerde havaalanlarına virüsün belirtilerinden biri olan yüksek sıcaklığı tespit etmek amacıyla termal kameralar yerleştirilmişti. Fakat ne yazık ki bazı hastaların ateş düşürücü alıp geçebildikleri söyleniyor. Ayrıca ateş düşürücü almayarak da geçenler olabilir çünkü virüsün kuluçka süresi 14 güne kadar uzayabiliyor. Bu, virüsü kaptıktan sonra vücudun 2 hafta boyunca belirti vermeyebileceği ve hastaların rahatça kontrollerden geçebilecekleri anlamına geliyor. Umarız bu konuda önlemler artırılır ve virüsün hızlıca yayılmasının önüne geçilir.

Ayrıca daha fazla bilgiye erişebileceğiniz, Barış Özcan’ın hazırladığı bu videoyu izlemenizi de tavsiye ediyorum;

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın