Güneş lekesine ne yeterli gelir? Güneş lekesi nasıl geçer?

 Güneş lekesine ne yeterli gelir? Güneş lekesi nasıl geçer?
Okunuyor Güneş lekesine ne yeterli gelir? Güneş lekesi nasıl geçer?

Güneş lekeleri uzun müddet güneş ışığına maruz kalındığında bilhassa yüz ve el üzeri üzere güneşe açık alanlarda görülen kahverengi lekelerdir. Güneş lekeleri yalnızca güneşlenmekle değil solaryumların sık kullanımı ile de meydana gelebilir.

Güneş lekelerinin oluşumunda iki kıymetli faktör bulunuyor. Bunlar genetik yatkınlık ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktır. Bunlar dılında dışında gebelik, doğum denetim ilaçları, kozmetik uygulamalar, ilaçlar ve guatr hastalığı öbür nedenler ortasında yer alır.

Güneş ışınları yalnızca lekelerin oluşumuna değil, oluşmuş lekelerin üzerinde karartıcı tesir ile lekelerin artışına da neden olur.

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER?

Hekim tarafından, özel bir ışık olan wood ışığı incelemesi ile lekelerin derinin hangi katmanında olduğu, derecesi kıymetlendirilir. Bu incelemeye nazaran nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir. Ekseriyetle uzun periyodik bir tedavi gerekir.

Gebelik ve lohusalık devrinde tedavide güneş müdafaalar ve bu periyoda uygun krem tedavileri ile hudutlu tutulur. Genel tedbirler olarak güneşten kaçınılmalı, kozmetik eser ve güneş hassaslığı yapacak ilaçlar sonlandırılmalıdır. Güneşten hami eser hekiminizin önerdiği, en az 15 faktörlü, hem UV-A hem UV-B muhafazalı krem olmalı, yaz ve kış 4 mevsim kullanılmalıdır.

Tedavi hedefi ile sıklıkla kullanılan kimyasal soyucular ortasında; hidrokinon, tretinoin, azeleik asit ve kojik asit içeren eserler gelmektedir. 

Kimyasal peeling de hastalığın tedavisinde tesirlidir zira derinin üst katmanının soyulması ile leke nedeni olan melanin pigmenti yavaş yavaş kaybedilir.

Krioterapi olarak bilinen dondurma tedavisi; likid nitrojen yahut karbondioksit karı ile uygulanabilmektedir. Pigmentasyonları azaltabilmektedir. Seans sayısı hastalığın derecesine nazaran değişebilmektedir.

Laser uygulama pigmentasyon tedavisinde öbür bir seçenektir. IPL (intense pulsed light), pulsed dye, Nd:yag, Q-switched alexandrite, erbium yag, argon ve cupper vapor lazer kullanılabilir. Bilhassa dirençli olgularda önerilmektedir. Melanin pigmenti içeren hücreleri yıkarak ve derinin üst katmanını soyarak tesirli olur. Hücreler tekrar yenilenir. Bazen lazer ile kimyasal peelingin birlikte uygulanması daha başarılı sonuç verir. Lazer tedavisi sırasında yan tesir olarak kaşıntı, ağrı, yanma, kabuklanma ve morarmalar görülebilir.

Sık karşılaşılan bir öteki lekelenme çillenmedir. Bu hastalar bilhassa bahar ve yaz aylarında güneşten kaçınmalı ve güneşten koruyucular kullanmalıdır. Bu şahıslarda kozmetik nedenler ile lazer âlâ bir tedavi seçeneği olabilir.

Yaşlılık yahut güneş lekesi olarak bilinen lentigolarda da krioterapi ve lazer tedavisi uygulanabilir. Kimi hastalarda lazer tedavisi ile tek seansta bile sonuç alınabilmektedir.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın