Estetik Ameliyat Nedir? Ve Tüm Merak Edilenler

 Estetik Ameliyat Nedir? Ve Tüm Merak Edilenler
Okunuyor Estetik Ameliyat Nedir? Ve Tüm Merak Edilenler

İnsanlar estetik ameliyata hastalık nedeniyle değil de daha çok, güzellik ve görünüş için ilgi göstermektedirler. Estetik ameliyatlar tabii ki her zaman güzellik için değil, bazı tıbbi sorunlar için de yapılmaktadır. Çok kilolu bir gövdenin estetik ameliyatla düzeltilmesi sadece estetik olarak değil tıbbi olarak da sorunların çözülmesini sağlamaktadır.

Estetik ameliyatlarda sadece görünüş değil, ameliyat edilen organın işlevinin bozulmaması önemlidir. Bir burun ameliyatında burnun düzgün görünmesi kadar burnun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi de önemlidir.

Estetik Ameliyatlarda Yaş Sınırı Var Mı?

Ruh sağlığı normal olan her insan estetik ameliyat olabilir. Ama yaş sınırlaması getirilmiş ameliyatlar da vardır.

Yüz germe ameliyatı 40 yaşından büyüklere yapılırken, kepçe kulak ameliyatı 6 yaşından itibaren yapılabilir.

Estetik ameliyatın da, diğer ameliyatlar gibi riskleri vardır. Estetik ameliyat riskleri, ameliyat olacak kişide bulunan sağlık sorunlarından kaynaklı riskler her zaman vardır. Estetik ameliyatlarda hayati organlara karşı herhangi bir girişim olmadığı için hayati tehlike oluşturacak bir risk de yoktur. Estetik ameliyatların risklerinden biri de hastanın ameliyat sonrası görünüşünden memnun olmamasıdır. Estetik ameliyatların riskleri; kanama, ameliyatta kullanılan ilaçlara alerji, doktor hatası gibi diğer ameliyatlarda da oluşabilecek risklerdir.

Estetik Ameliyattan Sonra Ağrı Oluyor Mu?

Estetik ameliyatlarda çok fazla ağrı olması söz konusu değildir. Ağrı olduğunda ise çeşitli ağrı kesicilerle önlenebilir. Bu ağrılar genellikle iki, üç gün sürmektedir. Ağrının daha uzun sürebileceği ameliyatlar da vardır. Mesela karın germe ameliyatlarında ağrılar daha uzun sürebilir. Bazı estetik ameliyatlarda hasta aynı gün eve gidebilir, bazı estetik ameliyatlarda da hastanede 1-2 gün kalmak gerekebilir. Genellikle iyileşme süreci bir hafta, on gün içinde tamamlanır. Örneğin; burun ameliyatında burun tamponları üç gün sonra çıkarılır. On gün sonra da alçı çıkarılır. Bir ay içinde sıkıntılar ortadan kalkar, şişlikler iner, morluklar, kızarıklar geçer. Altı ay sonra da burun tam olarak yerine oturur ve asıl şeklini alır. Estetik burun ameliyatı sonrası darbe almamak, ağır işler yapmamak gereklidir. Hasta, hastaneden çıktıktan hemen sonra ya da üç gün sonra iş hayatına dönebilir. Estetik ameliyatlarda özel iplikler, estetik ameliyata uygun malzemeler kullanıldığından iz kalma olasılığı yoktur.

Estetik Ameliyat Sonrası İz Kalıyor Mu?

Yüz germe ameliyatında ameliyat izleri kulak arkasına, burun ameliyatında burun deliklerinin içerisine gizlenebilir. Bazı ameliyatlarda ise ameliyat izlerini gizlemek pek mümkün değildir.

Estetik ameliyatlar son zamanlarda gençler arasında da çok fazla rağbet görmektedir. Uzmanlarla yapılan röportajlara göre estetik ameliyat yaşı lise dönemine kadar düşmüştür. Özellikle tatil döneminde burun estetiği, kulak estetiği rağbet görmektedir. Bazı ailelerin çocuklarının kusurlarının kariyerine etki edeceğini düşünerek estetik ameliyat için doktorlara başvurmaktadır.

Amerika’da estetik ameliyat oranı % 20 artmıştır. Bu oran gençlerde düşükken elli yaş üzerinde daha fazladır.

Estetik Ameliyatların Çeşitleri Vardır;

-Yüz estetiği

-Yüz gerdirme

-Boyun gerdirme

-Gıdık alınması

-Alın ve şakak gerdirme, kaş kaldırma

-Göz kapağının sarkıklığının, torbalaşmasının giderilmesi

-Yüzdeki kırışıklık ve çizgilere dolgu madde enjeksiyonu

-Yüzdeki kırışıklık için Botoks

-Yüzdeki Kırışıklığı geçirme ve cilt yenileme

-Yüzde şekil değiştirilmesi

-Dudakta inceltme, kalınlaştırma

-Üst ve alt çenenin geri ya da ileriye alınması

-Çenenin ucunun şeklinin değişmesi

-Burnun şeklinin düzelmesi

-Nefes almayı rahatlaştırmak için burunda yapılan estetik ameliyatlar

-Kepçe kulak düzeltmek için yapılan estetik ameliyatlar

-Saç nakli

-Saç resterasyonu

-Göğüs estetik ameliyatları

-Göğüs büyütme estetik ameliyatı

-Göğüs küçültme estetik ameliyatı

-Göğüs asimetrisi giderilmesi

-Erkeklerde göğüs küçültme estetik ameliyatı

-Vücutta yapılan estetik ameliyatlar

-Liposakşın

-Karın gerdirme, sarkıklık giderme

-Kol, bacak, kalça sarkıkları ve gerdirme ameliyatları

Teknolojinin Gelişmesiyle Estetik Ameliyatlar Arttı

Gelişen teknoloji ile birlikte estetik ameliyat alanında da gelişmeler yaşanmıştır. Bununla birlikte estetik ameliyat daha fazla ilgi görmeye başlamış ve estetik ameliyatta artışlar olmuştur. Estetik ameliyat fiyatları yapılacak ameliyatta kullanılan malzemelere, ameliyatta kullanılacak tekniklere ve ameliyatın süresine göre değişiklikler göstermektedir. Bu nedenle estetik ameliyat fiyatları ancak doktorla, hastane ile görüşülerek belirlenebilir.

SGK Bu Tür Ameliyatları Karşılamıyor

Devlet sigortası ve özel sigortalar estetik ameliyat masraflarını karşılamamaktadır. Ancak, tedavisi estetik ameliyatla yapılabilen sağlık problemleri için devlet ya da özel sigortalardan faydalanarak yapılabilir. Sonuç olarak, estetik ameliyat fiyatları, operasyona, hastaya, hastaneye ve doktora göre değişiklikler gösterir. Sigorta estetik ameliyatı karşılamadığı için, kişi masraflarını kendi karşılamaktadır.

Estetik Ameliyat Fiyatları

Her hasta farklı işlemden geçtiği için estetik ameliyat fiyatlarında herhangi bir standart ücretlendirme yoktur. Ama genelleme yapılabilir.

Burun estetik ameliyat fiyatları 2000 lira ile 7.500 arasında iken göğüs ameliyatı 3000 ile 8000 lira arasında değişiklikler gösterir. Endoskopik yüz germe operasyonu ise 3500 ile 15000 arasında değişiklikler göstermektedir. Görüldüğü gibi estetik ameliyat fiyatları arasında farklılıklar vardır.

Ameliyat sırasında oluşan komplikasyonlar, beklenmedik durumlar estetik ameliyatın fiyatında artış yapabilir. Bir profesörle bir asistanın yaptığı ameliyat farklı olacağı için alınan ücret de çok farklı olacaktır.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın