Bilim Konseyi Üyesi Kara’dan çocuklar için maske uyarısı

 Bilim Konseyi Üyesi Kara’dan çocuklar için maske uyarısı
Okunuyor Bilim Konseyi Üyesi Kara’dan çocuklar için maske uyarısı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), 5 yaş altındaki çocuklarda maske kullanımında dikkat edilmesi gerektiğini ve 12 yaş üzerindeki çocukların katiyetle maske takması gerektiğini açıkladı.

Corona virüs ile çabada çocukların, çok yeterli korunması gerektiğini belirten, Bilim Heyeti Üyesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, 15 yaş üzerindeki çocuklarda hastalığın yetişkinlere yakın bir düzeyde tartıda seyredebileceğini ve bu yaş kümesinin da bilhassa dikkat etmesi gerektiğini tabir etti.

İki yaşından küçük çocuklarda teneffüs sisteminin tam gelişmediğini ve münasebetiyle bu çocuklarda maske kullanımının çok tehlikeli olduğuna değinen Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Kara, “Çocuklarda maske için birkaç şeye dikkat etmemiz lazım. Bunların bir tanesi şu, çok küçük çocuklar yani bilhassa 2 yaşın altındaki çocukların nefes alıp vermesi. Biz nefes alıp verirken aslında hem burnumuzu, hem ağzımızı istediğimiz vakit değişken olarak kullanabiliyoruz. Ancak küçük çocuklarda, bilhassa de biraz evvel söylediğimiz üzere, 2 yaşın altındaki çocuklarda ağız ve burun nefes alıp verme sistemi tam gelişmemiştir. Yani onlar çoklukla nefesleri tek organ aracılığıyla alabiliyorlar. Bu da ya ağızlarından ya da burunlarından. O nedenle de bilhassa o bölgeyi kapatacak, zira biz maske için şunu söylüyoruz, ‘virüse karşı çektiğimiz bir duvar’. Lakin bu tıpkı vakitte ağız ve burunun da önünü kapatan bir obje olduğu için, küçük bebeklerde nefes almanın durmasına neden olabiliyor. O nedenle de biz biraz daha inançlı olalım diye bunu 2 yaşına kadar çekiyoruz. Diyoruz ki. Yani bebeklerimizi o halde muhafazamız lazım. Artı olarak bebeklerin yanına giderken bizim maske takmamız da onların korunması için çok önemli” formunda konuştu.

“ÇOCUKLAR VİRÜSÜ BULAŞTIRIYOR LAKIN HASTA OLMA ORANI AZ”

Her çocuğun gelişiminin farklı seyrettiğini belirten Prof. Dr. Ateş Kara, “Eğer çocuk muhakkak işlevleri kazanabilmişse, bu durum şöyle, cümleyi uzun olarak kurabiliyor ve bu sırada da nefes alıp vermede sorun yaşamıyorsa, yemek yerken ortada bir nefes almak zorunda kalmıyorsa, biz bunları fark edebiliyorsak o vakit artık bu çocukların maske takabileceğini, bilhassa dış alanlarda kalabalık alanlara geçildiğinde maske takabileceğini söylememiz lazım. Biraz daha büyüdükten sonra da artık çocuklar çok rahat maske takabilirler. Bu yaşı da kabaca 3 ila 5 yaş olarak kıymetlendirebiliriz. O yaş kümesinde maskeyi çok rahat takabilirler” tabirlerini kullandı.

“12 YAŞ ÜSTÜ KESINLIKLE MASKE TAKMALI”

Dünya Sıhhat Örgütü’nün ’12 yaş üzerindeki çocuklar kesinlikle maske takmalı’ tavsiyesine değinen Prof. Dr. Kara, “Bizim bilgilerimizde de Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerinde de dünyanın başka datalarında de şunu görüyoruz; nitekim çocuklar virüsü alıyorlar, bu virüsü bulaştırabiliyorlar lakin hasta olma oranları az. Lakin yaş büyümeye başladıkça bilhassa 12 yaştan sonra artık çocuklarda da hastalanma başlıyor. Bilhassa de 15 yaşından büyüklerde virüs motamot yetişkinler üzere davranıyor ve neredeyse birebir oranlarda hastalanıyorlar. O bakımdan o kümelerin hem kendilerini müdafaaları hem de çevreyi müdafaaları için mutlak ve mutlak daima maskeli olmaları lazım. O vakit şöyle söyleyebilir miyiz? 2 yaşın altındaki çocukları biz koruyacağız. Biz maske takacağız ve onların önüne yüz siperliği üzere yahut çok kalabalık bir ortama girecekse ve kullanacaksa, bizim bazen yüz siperliği olarak söylediğimiz şeffaf yüz koruyucuları ya da pusetlerindeki bebek otomobillerindeki üzere bir koruyucuyla onları koruyacağız. 2 yaşından büyük çocuklarda şayet öteki bir sorunu yoksa maske takabilirler. Riskli alanlara geçerken, kalabalık alanlara geçerken maske taksınlar. Fakat kimi çocuklar gelişim basamağında biraz daha yavaş olabilirler. Fakat çocuk büyümeye başladıktan sonra bilhassa 3’lü 5’li yaşlardan sonra maske takabilir. Bilhassa 12 yaşın üstündekilerin mutlak ve mutlak her ortamda maskeli olmaları gerekiyor. Onlar kesinlikle maske takmalılar. Tıpkı Dünya Sıhhat Örgütü’nün söylediği gibi” diye konuştu.

“BULGU VARSA 48 SAAT EVVEL BULAŞTIRICILIK BAŞLIYOR”

Covid-19 testi müspet çıkmış kişi ile yakın 48 saat öncesinden itibaren yakın temasta bulunan bireylerin de kendini izole etmesinin çok kıymetli olduğunu belirten Prof. Dr. Kara, “Bugün için bizim bildiğimiz en net olan şöyle bir bilgimiz var; bulaştırıcılığın en yüksek olduğu devirler aslında hastalığın başlangıç devirleri, artı ağır hastalarda ise tüm hastalık müddetince de bulaştırıcılık var. Şöyle diyebilir miyiz o vakit? Bulaştırıcılık ne vakit başlar, kişi ne vakit etrafa virüs atmaya başlar? Bugünkü bilgilerimiz kabaca şunu söylüyor; en ağır bulaşın olabileceği devrin şayet ben de virüs varsa şikayet ve semptomum başlamışsa ondan 48 saat öncesinde ben virüs bulaştırmaya başlıyorum. Yani testimin ne vakit olumlu olduğu değerli değil. Ancak benim şikayetim yahut her hangi bir bulgum varsa ondan 48 saat öncesinde bulaştırıcılığım başlıyor. O vakit ben o kişi ile maskesiz olarak, ben yahut o. Bende maske olması da çok kâfi değil. Bu yalnızca temasın riskini azaltır. Lakin hem karşımdakinde hem bende maske varsa bu artık temasın dışında kalıyor. Zira korunur haldeyiz. Lakin ağır bir halde tıpkı ortamda uzun mühlet bulunduysak bu temastır. Ağır değil fakat ara olarak yakın arada bulunduk, karşılıklı konuştuk bu da temastır. Şöyle söyleyebiliriz; tıpkı oda içerisinde birbirimizden aralı bile olsak, birkaç saat bulunduysak ben artık temaslı haline gelirim. Lakin kapalı bir ortamda 1 metreden, 2 metreden yakın bir arada bulunduysam bu da temaslı hale gelir. Lakin karşılıklı konuştuk, ortamızda 2 metreden ve ortamızda maskemiz de yoktu o vakit bu da temaslı haline gelebilir” biçiminde konuştu.
Kişinin virüs atma müddetinin 10 gün daha sürebildiğini aktaran Prof. Dr. Ateş Kara, hasta kişinin semptom ve şikayetleri düzeldikten sonra en az 14 gün daha kesinlikle meskeninde izole olmasını, hiç kimse ile temas etmemesini bilhassa de maskesiz temastan katiyetle uzak durması gerektiğini belirtti.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın