Astıma Ne İyi Gelir?

 Astıma Ne İyi Gelir?
Okunuyor Astıma Ne İyi Gelir?

Astım, solunum yollarında ortaya çıkan, solunum güçlüğüne neden olan bir hastalıktır. Astım hastaları bilinenin aksine genelde nefes alırken değil, nefes verirken zorlanmaktadırlar. Astım hastalığı ülkemizde ki her 100 çocuğun 15’inde, her 100 yetişkinin ise 15’inde görülmektedir. Astım hastalığı taşıyorsanız doktorunuzun belirlediği astım tedavi yöntemleri ve astıma uygun bir yaşam tarzıyla hastalığın etkilerini hafifletmeniz mümkün. Astım hastalığına iyi gelen bitkiler şu şekilde listelenebilir;

Biberiye: İçerisinde bulunan sineol gibi maddelerle soluk alıp vermenize yardımcı olacak biberiye bitkisini çay formunda tüketmek, astım tedavisi için etkili olacaktır.

Lavanta: Doğal yollardan elde edilmiş 10 damla lavanta yağını kaynar suyun içerisine damlatıp, buharını soluyun. Kısa süre içerisinde faydalı etkilerini fark edeceksiniz.

Isırgan Otu: Akciğerin içindeki hava oranını düzenlemeye yardımcı olan ısırgan otunu çay olarak tüketebilirsiniz.

Anason Çayı: Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu bilinen anason çayı, astıma iyi gelmektedir.

Adaçayı: Birçoğumuzun kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadele ederken adaçayını kullanırız. Adaçayının ayrıyeten astıma karşıda etkisi bulunmakta. Nefes almayı kolaylaştıran adaçayını günde 1 bardak tüketerek, astımınızı bir nebze olsun rahatlatabilirsiniz.

Andız Otu: Andız otunun kurutulmuş halini balla karıştırıp, sabahları tüketebilirsiniz

Çörek Otu Yağı: Çay kaşığının yarısı kadar çörek otu yağını ister bir yemeğinizle karıştırarak, isterseniz doğrudan içerek tüketmeniz astımınıza olumlu etki edecektir.     

Astım Hastalığı Nedenleri

Kalıtsal olarak da taşınabilen astım hastalığı, aileden birisinde bulunması durumunda astım olma riskiniz daha yüksektir. Hamilelik dönemindeyken annenin yeteri kadar beslenmemesi, yine hamilelik döneminden annenin sigara kullanması ve doğan bebeğin olması gerekenden zayıf doğması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Tüm bunlara ek olarak sigara kullanımı ve ağır solunum yolları hastalıkları atlatmış olmakta astıma neden olan önemli etkenler arasında sayılabilir.

Astım Hastalığı Belirtileri

  Tek bir belirtisi olmamakla birlikte kuru ve uzun süreli öksürük, göğüste baskı hissiyatı, nefes darlığı gibi nedenler astımın işaretçisi olabilir. Bu semptomlar genelde nöbetler halinde gece ve sabahları gelmektedir. Bu belirtilere sahip olmanız astım hastası olduğunuz anlamına gelmemektedir, kesin kararı vermesi için kesinlikle uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın