Alzheimer için umut veren çalışma: Nöronlar “çöp”ten geri kazanıldı

 Alzheimer için umut veren çalışma: Nöronlar “çöp”ten geri kazanıldı
Okunuyor Alzheimer için umut veren çalışma: Nöronlar “çöp”ten geri kazanıldı

Alzheimer, hudut hücreleri ile düşünme hünerleri ortasındaki ilişkileri yavaşça bozan, geri dönüşü olmayan ve ilerleyen bir hafıza bozukluğuna neden olan hastlalığa deniliyor.  Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) 2019 datalarına nazaran  dünyada demanstan muzdarip yaklaşık 50 milyon bulunuyor,  vakaların yüzde 70’inde ise Alzheimer hastalığı sendromun nedeni olarak ortaya çıkıyor. Alzheimerı olan hastalar otomobil kullanmak, yemek pişirmek yahut fatura ödemek üzere temel günlük işlerini yapmakta zorlanıyor.

BİLİM İNSANLARI NÖRONAL KALİTE DENETIM SİSTEMİNİ AÇIĞA ÇIKARDI

Bilim beşerlerine nazaran günümüzde Alzheimer hastalığı için tedavi edici ya da hastalığın ilerlemesini durduran teknikler bulunmuyor, bu nedenle yeni ve tesirli tedavi formülleri bulmak çok büyük değer taşıyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden sinaptik plastisite ve hafıza üzerine dünyaca ünlü bilim insanı Prof.Sajikumar Sreedharan ve Tyumen Eyalet Üniversitesi, Alzheimer hastalığı olan hayvanlarda hafıza kaybını eski haline getirmek için bir cins nöronal kalite denetim sistemi olan “ubikitin-proteazom sistemi”ni (UPS) oluşturdu.

NÖRONLAR DAIMA BİYOLOJİK ÇÖP ÜRETİYOR

Bu kapsamda, araştırmacılara nazaran metabolizma ve öteki biyolojik süreçlerin bir sonucu olarak, nöronlar daima biyolojik çöp üretiyor  ve kararlı bir çöp atma sistemine muhtaçlık duyuyor. Şayet bu “çöp”ler nöronlardan uzaklaştırılmazsa, birikerek toksik hale geliyor ve beyin arızasına neden oluyor.

Gereksiz yahut kusurlu proteinleri yok eden çok proteinli bir kompleks olan proteazom, nöronlar tarafından üretilen çöpün ana işlemcilerinden birini oluşturuyor. Ubiquitin-proteazom sistemi (UPS), proteinleri tekrar kullanmak ve üretmek için bir “biyolojik eser sürece tesisi” olarak hareket ederek, hücre içi kalite denetimi için temel bir düzenek fonksiyonu sağlıyor.

Şayet UPS arızalıysa, nöronlar “çöp kutularına” atılırken, yeni sentezlenen (bellek) ve yeni uzun periyodik belleklerin oluşturulması için gerekli olan kullanılmış proteinler ortasındaki istikrar bozuluyor ve hudut kontaklarının kaybına (sinaptik başarısızlık) yol açan hafıza proteinlerinin eksikliği oluşuyor. Bu hasar başlangıçta beynin yeni anıların oluşması için hayati ehemmiyeti olan kısmı olan hipokampusta meydana geliyor. Nöronlar ölürken beynin öteki kısımları da etkileniyor.

HAFIZANIN OLAĞANDIŞI DÜZENLENMESİ ÖNLENDİ

FASEB mecmuasında yayımlanan araştırma, UPS inhibitörleri tarafından plastisite (bellek) proteinlerinin bozulmasının engellenmesinin Alzheimer’daki bellek kaybını bilakis çevirebileceğini savunuyor. Bilim insanları, bellek proteinlerini yanlış bir halde kaldıran UPS sistemini kısmen bloke ederek, hafızanın olağandışı düzenlenmesini önlemeyi başardı.

GÖLETİN RENGİ PEMBEYE DÖNÜŞTÜ

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın