Microsoft, Xbox Series X Türkiye Fiyatını Siteden Kaldırdı

 Microsoft, Xbox Series X Türkiye Fiyatını Siteden Kaldırdı
Okunuyor Microsoft, Xbox Series X Türkiye Fiyatını Siteden Kaldırdı

Sırf bir gün evvel sürpriz bir atak ile Xbox Series X ve Xbox Series S’in Türkiye fiyatlarını açıklayan Microsoft, dün gece ise bir diğer sürpriz atak gerçekleştirerek yeni jenerasyon oyun konsolları için açıklamış olduğu fiyatları resmi internet sitesinden kaldırdı.

Microsoft, fiyat bilgisinin resmi web sitesinden neden kaldırıldığında dair rastgele bir açıklamada bulunmadı. En muhtemel varsayım, Microsoft’un fiyatları güncelleyeceği istikametinde fakat bir artırım mı gelecek yoksa fiyatlar az da olsa aşağı mı çekilecek kestirim etmek güç.

Microsoft, ön sipariş tarihini de sitesinden kaldırdı

Microsoft tarafından -fiyatlar resmi siteden kaldırılmadan önce- yapılan açıklamalarda Xbox Series X ve Xbox Series S ön siparişlerinin 22 Eylül prestijiyle başlayacağı belirtilmişti. An prestijiyle Xbox web sitesinde bu bilgi de bulunmuyor.

Tekrar de her iki konsolun da çıkış tarihine baktığımızda 10 Kasım bilgisinin varlığını muhafazaya devam ettiğini görüyoruz. Dolayısı ile Microsoft, ön sipariş tarihinde bir değişiklik yapacak olsa dahi büyük bir değişiklik olmayacağını kestirim edebiliriz.

Microsoft, Xbox Series X ve Series S fiyatlarını neden kaldırmış olabilir?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda oyun konsolları için yüzde 50 ek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getirilmişti. Lakin bu oran, 30 Eylül prestijiyle yüzde 20’ye çekilecek. Şayet Microsoft, açıkladığı birinci fiyatlarda ek ÖTV’yi yüzde 50 olarak hesapladıysa, konsolun kasım ayında satışa sunulacağını düşünerek bir fiyat indirimi ile karşımıza çıkabilir.

Tam zıddı bir senaryoda ise Microsoft, aygıtlar 22 Eylül’de ön siparişe sunulacağı için yüzde 50 ek ÖTV’den etkileniyor lakin fiyatları yüzde 20 ek ÖTV’ye nazaran belirlemiş olabilir ve bu nedenle Xbox Series X ile Xbox Series S’in fiyatında keyif kaçıran bir artırım gerçekleştiğini görebiliriz. Ne yazık ki şu an için bunlardan hangisinin hakikat olduğunu bilmek mümkün değil.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın