En İyi Açık Dünya Oyunları

 En İyi Açık Dünya Oyunları
Okunuyor En İyi Açık Dünya Oyunları

1. The Elder Of Scrolls V: SKYRİM

Skyrim, çoğu oyuncu tarafında her zaman birinci sıraya konan eşsiz bir açık dünya deneyimi yaşatıyor.

Piyasaya sürüldüğü 2011 yılından bu yana milyonlarca oyuncuyla buluşmuş, hala buluşmaya da devam ediyor.

The Elder Of Scrolls serisinin çıkan son oyunu olan Skyrim, yalnız ana hikayesi ile değil; sonsuz yan görevleriyle, binlerce modlarıyla, DLC paketleri ile bıkmadan binlerce saat oynanabiliyor.

Çoğu NPC ile (bazen köpekle bile) etkileşime girip görev alabildiğimiz; karakterimizi istediğimiz şekilde geliştirebildiğimiz (büyücü, okçu, tek/çift el silah..) Skyrim, enfes atmosferi, benzersiz müzikleri, oldukça geniş açık dünyası ile bizi kendisine bağımlı hale getiriyor.

Ana hikayede Dragonborn (Ejderdoğan) olan ana karakterimiz ile hedefi dünyayı yok etmek olan kötü ejderhaların başı Alduin‘i yok etmeye çalışıyoruz. Dragonborn olarak ejderha öldürme ve ruhunu emme yeteneğine sahibiz. Skyrim’in kaderi bizim ellerimizde…


2. The Witcher III: Wild Hunt

Ünlü kitap serisinden uyarlanmış The Witcher‘ın 3. oyunu Wild Hunt, kuşkusuz yediden yetmişe herkesi kendine çekmiş, sanat eseri niteliğinde bir oyun.

Gerek grafikleri, gerek atmosferi, gerekse detaylı, özenilmiş hikayesiyle Witcher, size uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız büyülü saatler yaşatacak.

the witcher 4

Üstünkörü yaratılmamış, hikayesi geçmişi belli karakterler, etkileneceğiniz müzikler güzel işlenmiş hikaye ile Witcher 3, tam bir başyapıt diyebiliriz.

Görevleri yaparken size tanınan özgürlük had safhada. Birden fazla seçeneğiniz oluyor ve bunları nasıl ve ne şekilde yaptığınız tamamen size bırakılmış.

Haritayı senaryoda ilerledikçe bölgeler halinde açıyorsunuz. Harita bölgeler halinde olduğu için sizi bittiği anda uyarıyor ve geri dönmenizi söylüyor. Withcer’ın açık dünyasının keyfini çıkarmak uzun ama kesinlikle çok eğlenceli olacaktır.

Oyunun hikayesi için kısaca “Ciri’yi bulmak” diyebiliriz. Baş karakterimiz olan Geralt, oyunda maceraya ilk olarak Yennefer’i arayarak başlıyor. Ciri’nin küçüklüğünü gördüğü bir kabustan uyanan Geralt, gördüğü kabusu Vesemir’e anlattıktan sonra ikili yola koyuluyor.


3. GTA V

Sıradaki oyunumuz video oyun tarihinin en başarılı serilerinden olan GTA‘nın 5. oyunu. Serinin her oyunu açık dünyası ve bu dünya ile kaynaşmış müthiş hikayeleri ile oyun severlerin gözbebeğidir.

2013 yılında çıkmasına rağmen hala iddialı grafiklere sahip olan GTA 5, geçmiş oyunlara nazaran en büyük haritaya sahip. Oyun, GTA San Andreas‘ın da geçtiği, Los Angeles‘tan esinlenerek hazırlanmış Los Santos şehrinde geçiyor.

Bugüne kadar çıkan GTA oyunlarının hepsinde tek bir ana karakter yer alıyordu. Bu durum GTA 5’te üçe yükseldi.

Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton baş karakterlerimiz. Her karakterin kendine özgü yetenekleri bulunmakta. Bu yetenekler doğrultusunda oyunun hikayesinde farklı rollerde yer alıyorlar.

Karakterleri Tanıyalım

Michael

Michael, uzman bir banka soyguncusu. FIB (FBI) tarafından tanık koruma programına alınmasından dolayı büyük miktarda para kazanmış. Ailesi ile problemleri bulunmakta ve bu problemler oyun içinde sık sık işlenmektedir. Michael’ın özel yeteneği silah kullanma becerisidir. Michael “Bullet Time” moduna girdiğinde oyun slow motion olarak hareket eder ve böylelikle nişan almanız daha kolay bir hale gelir.

Trevor

Trevor, emekli bir uçak pilotu. Michael ile birlikte banka soygunu yapmışlar fakat Trevor tanık koruma programına alınmamış, bu nedene Michael’in kendisini yüzüstü bıraktığını düşünür. Trevor’ın karakteri ve hareketleri çılgıncadır. Karakter değiştirip Trevor’ı seçtiğimizde kendisi bir tren rayında veya bir dağın yamacında yatarken bulmamız muhtemeldir. Trevor’ın özel yeteneği ise “Franzy Mod” olarak adlandırılan uçak kullanma becerisidir. Trevorla Franzy Moda girdiğinizde Franzy Modun bitişine kadar hasar almazsınız.

Franklin

Franklin, en genç karakter olup Los Santos‘un varoş kısımlarında halası Denise Clinton ile birlikte yaşamaktadır ve bir araba soyguncusudur. ‘Chop‘ adında Rottweiler cinsi bir köpeği vardır. Hayatını araba soygunu yaparak kazanırken birgün soygun sırasında Michael ile tanışır ve tüm yaşamı değişir. Franklin’in özel yeteneği araba kullanma kabliyetidir. Franklin’in modunu aktif ettiğiniz taktirde araba kullanma hassasiyetiniz inanılmaz ölçüde artacaktır ve ani manevralar yaparken çok daha rahat olacaksınız.


4. Red Dead Redemption 2

GTA serisinin yaratıcısı olan Rockstar‘ın bir diğer sevilen açık dünya oyunu. İlk oyunu sadece konsollarda oynanabilen iddialı oyunun 2.si PC için de çıkış yapmıştı.

Red Dead Redemption 2‘de kendinizi vahşi doğanın ortasında bulacaksınız. Her an bir yerlerden karşınıza tehlike çıkabilecek oyunda ister at üstünde doğanın, manzaranın, enfes atmosferin tadını çıkarın; ister görev yapın. Kendinizi her an tehlikeye karşı tetikte bulacaksınız.

Oyun ortamı bir bütün olarak ilerliyor. Tüm parçalar (hikaye, oyun, karakterler, dünya, sistemler, animasyonlar, yön ve müzik) neredeyse kusursuz bir deneyim oluşturmak için bir araya geliyor.

At sürerken atın kuyruğunun sallanmasından tutun, atın tüylerinin tel tel gözükmesi, karakterimizin kıyafetinin en ufak kumaş parçasının bile oldukça iyi tasarlanması, grafiklerin ne kadar detaylı olduğunu gözler önüne seriyor.. 

Oyunun hikayesi ilk oyundan 12 yıl önce, yani 1899’da geçiyor. Oyun, ismini liderleri Dutch‘ın soyadından alan Van der Linde çetesinin bir üyesi olan Arthur Morgan ismindeki bir haydutun hükümet güçlerine, rakip çetelere ve diğer düşmanlara karşı olan mücadelesini konu edinmektedir.


5. Minecraft

Dünyanın en çok satan oyunu olan Minecraft, size en özgür ortamı sunan oyun.  İsveçli geliştirici Markus “Notch” Persson tarafından geliştirilen, 2011 yılında Mojang tarafından yayınlanan ve 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınan sandbox oyunudur.

Türlü oyun tipleri sayesinde ister mimarlık yapın, ister hayatta kalıp oyunu bitirmeye çalışın. Bitmeyen haritası, madenleri, doğası ile Minecraft açık dünyasında kaybolacaksınız.

Minecraft oyununda beş adet oyun tipi bulunur;

1. Hayatta Kalma (Survival):

Bu modda sıfırdan başlayarak kendimize bir dünya inşa etmeye çalışıyorsunuz. Çalışma masasında bir şeyler üretip kendinizi geliştirebilir, silahlarla kendinizi savunabilir, dilediğinizce keşif yapabilirsiniz.

2. Zorlayıcı (Hardcore)

Bu modda herhangi bir şekilde ölür iseniz doğamaz, sadece dünyayı izleyebilirsiniz. Eğer oyunu yerel ağda paylaşıp hileleri serbest yaparsanız “/gamemode survival” komutu ile yeniden doğabilirsiniz.

3. Yaratıcı (Creative)

Can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturabilmenizi sağlar. Yaratıcı modda uçabilir ve her tür bloku anında kırabilirsiniz.

4. Macera (Adventure)

Bu modda bloklar yalnızca doğru aletlerle kazılabilir. İnternette birçok Macera Haritası bulabilirsiniz. Adventure‘da Hayatta Kalma Modunda olduğu gibi can ve açlık barları vardır. Bir oyuna Macera modunda başlayamazsınız. /gamemode adventure komutları ile bu moda geçilir. Harita yaparken bu mod işinize yarayabilir. Bu modu dünyayı açarken seçemezsiniz fakat, dünyanın genel oyun modunu “/defaultgamemode adventure” ile macera yapabilirsiniz. Oyuncular bu modda hiçbir şey kıramaz ama sandıklar, redstone etkenleri ve eşya çerçeveleri ile etkileşim kurabilirler.

5. Seyirci (Spectator)

Oyuncu dünya ile etkileşimde bulunamaz ve sürekli uçarak olayları izler. Oyuncunun varlığı doğma, yaratılma mekaniklerini etkileyecektir. Yaratıkların veya diğer oyuncuların üstüne tıklanıldığında onların dünyayı nasıl gördüğüne bakılabilir. /gamemode spectator komutu ile geçilir.


6. Assassin’s Creed: Origins

Neredeyse her sene yeni bir Assassin’s Creed oyunuyla karşımıza çıkan Ubisoft, Origin’le bizleri geçmişe, Antik Mısır‘a götürüyor.

Assassin’s Creed Origins, seviye sistemi, yetenek sistemi ve eşya sistemi gibi, rol yapma oyunlarının olmazsa olmaz özelliklerine sahip. Seviye sistemi, standart olarak karşımıza çıkan sistemlerle aynı. Düşman öldürerek, görev yaparak, yeni bölge keşfederek ve keşfedilen bölgedeki özel görevi tamamlayarak tecrübe puanı kazanabiliyoruz. Kazandığımız tecrübe puanları da, bizlere seviye atlatıyor.

Bir hayli geniş olan açık dünyasında, eşsiz manzaraların yanında keşfedilmeyi bekleyen daha birçok şey var. Keşfedebileceğimiz yeni yer, yeni bir görev, eşya, kaynak ya da hikayeyle alakalı yeni bir şeyler içeriyor olabiliyor.

Oyun hikayesi Mısır’da geçtiği için görevler için çöller aşmamız gerekebiliyor. Ama dikkatli olmamız gereken bir şey var; eğer çölde fazla zaman geçirirsek halüsinasyon görmeye başlıyoruz.

Oyun Ptolemaios Dönemi Antik Mısır’ında geçmekte ve suikastçılık itikadının ve suikastçı-tapınakçı çatışmasının kökenini konu almaktadır. Oyun halkını tehlikelere karşı korunmak için savaşan eski bir Medjay Savaşçısı olan ilk Suikastçı Bayek’in hikâyesini işlemektedir.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın