Apple Google Stadia Kararını Verdi

 Apple Google Stadia Kararını Verdi
Okunuyor Apple Google Stadia Kararını Verdi

Apple, kısa bir müddet önce dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Yapılan bu açıklama ile birlikte sunucu üzerinden oyun oynanmasına imkan sağlayan yeni streaming girişimlerin, ekosistemdeki yeri netleşmiş oldu. Anlaşıldığı kadarıyla Apple, Google Stadia başta olmak olmak üzere bütün servisler karşısında, negatif bir tutum sergileyecek.

Apple Google Stadia ve benzer servisleri desteklemeyecek

Bilindiği gibi bir süredir Google StadiaMicrosoft xCloud ve Nvidia GeForce Now gibi servisler, oyunların sunucu üzerinden oynanmasına mümkün kılıyor. Kullanıcılar internete bağlı çoğu cihazdan, herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan sunuculara bağlanabilecek ve bu sunuculardaki üst seviye oyunları oynayabilecek.

Apple Google Stadia

Bu sistemlerin en çok öne çıktığı nokta da mobil cihazlardan üst seviye oyunları oynayabilmek oluyordu. Ancak Apple ekosisteminde bu servislere yer verilmeyecek gibi görünüyor.

Apple Google Stadia başta olmak üzere bahsi geçen tüm bu Microsoft xCloud ve Nvidia GeForce Now servislerinin iPhone ve iPad üzerinden desteklenmeyeceğini belirtti. Tabii ki firma bazlı bir kısıtlama mevcut değil. Tüm bu sunucu üzerinden oyun oynanmasına imkan sağlayan servisler, App Store üzerinde yer alamayacak gibi görünüyor.

Apple’ın oyun stream servisleri karşısında böyle bir adım atmasının sebebi olarak da App Store politikalarının karşılanmıyor olması gösteriliyor. Oyunların tek tek incelenerek iOS ve iPadOS kullanıcılarına ulaştırılması mümkün olmadığı için böyle bir kısıtlama söz konusu olacağa benziyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın