Wuhan’daki Diskolardan, Hudut Bozan ‘Maskesiz’ Fotoğraflar

 Wuhan’daki Diskolardan, Hudut Bozan ‘Maskesiz’ Fotoğraflar
Okunuyor Wuhan’daki Diskolardan, Hudut Bozan ‘Maskesiz’ Fotoğraflar

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs pandemisinin başlangıç noktası olarak kabul edilen Çin’in Wuhan kentinde hayat, olağan seyrine dönmüş üzere görünüyor. Geçtiğimiz hafta sonu Wuhan’daki disko barlarda çekilen fotoğraflar, kentte pandemiyle ilgili rastgele bir dehşet kalmadığı izlenimi uyandırdı.

18 Eylül Cuma tarihli fotoğraflarda Wuhanlı gençlerin, pandemi büsbütün sona ermişçesine disko barda eğlendiği, maske ve toplumsal uzaklık üzere önlemlere ise birtakım istisnalar hariç uymadığı görülüyor. Salgının başlangıç noktasında önlemlerin bu derece göz arkası ediliyor olması, Türkiye üzere salgını hala ağır bir halde yaşayan ülkelerdeki bireylerin yansısına yol açıyor.

Çinli yetkililer, geçtiğimiz haziran ayında kentteki 9.9 milyon sakini COVID-19’a sokmuş ve Wuhan’ın virüsten büsbütün temizlendiğini açıklamışlardı. Hatta Wuhan’da, geçtiğimiz mayıs ayından bu yana kent içi bulaşma kaynaklı rastgele bir koronavirüs olayı da açıklanmadı. Çin’e nazaran Wuhan’ın salgının başlangıç noktası halindeyken en inançlı kent haline gelmesinin nedeni, 76 günlük karantina uygulamasıyla şehirin adeta tekrar başlatılması.

Geçtiğimiz ağustos ayında da tekrar Wuhan’da bir havuz partisi düzenlenmiş ve kelam konusu partiye ilişkin fotoğrafların toplumsal medyada paylaşılmasıyla birlikte Çin, bir kere daha koronavirüsün yayılmasına karşı kâfi tedbir almadığı için tenkit oklarının gayesinde yer almıştı. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın