Trump, Koronavirüs Aşısıyla İlgili Kıymetli Açıklama Yaptı

 Trump, Koronavirüs Aşısıyla İlgili Kıymetli Açıklama Yaptı
Okunuyor Trump, Koronavirüs Aşısıyla İlgili Kıymetli Açıklama Yaptı

Tüm dünya şu sıralar koronavirüs pandemisinde 2. dalgaya hazırlanıyor. Şayet yakında bir aşı bulunup kâfi sayıda üretilmezse son derece yıkıcı olması beklenen bu dalga, tüm ülkelerin yeni tedbirler almasına neden alacak üzere duruyor. Elbette bu mevzuda en değerli araştırmalar aşı çalışmaları olmaya devam ediyor. Bu araştırmalar konusunda öncü ülkelerden birisi olan ABD Lideri Donald Trump, düzenlediği basın toplantısında Covid-19 aşısıyla ilgili değerli açıklamalar yaptı. 

Nisan 2021’e kadar her ABD’li için kâfi ölçüde yeni tip koronavirüs aşısına sahip olmayı beklediklerini söyleyen Trump, aşı geliştirme konusunda süratli ilerleme kaydettiklerini söyleyerek, “ABD Besin ve İlaç Dairesinin onayladığı bir aşı 24 saat içinde dağıtıma hazır olacak. Ordumuz çok sayıdaki aşıyı gerekli yerlere ulaştıracak. Bu yıl bitmeden en az 100 milyon doz aşıya sahip olacağız, tahminen daha fazla olacak. Her ay 100 milyonlarca doz aşı üretilecek ve nisana kadar her Amerikalıya yetecek kadar aşıya sahip olmayı bekliyoruz” biçiminde açıklama yaptı. 

Ordudan yardım alınacak

Covid-19 aşısının en süratli halde dağıtılması için ordunun lojistik dayanağından faydalanacaklarını belirten Trump, üretilecek aşının öbür ülkelere dağıtımı konusunda bir açıklama yapmadı. Bu noktada aşıyı üreten ülkelerin öncelikli olarak kendi vatandaşlarına bu aşıyı sunması hedefleniyor. Koronavirüs salgınından en çok yara alan ülke olan ABD de salgını durdurduğu vakit bu aşıyı öbür ülkelere de ihraç etmeye başlayacaktır.

Şu sıralar ülkemizde de aşı çalışmaları devam ediyor. 2021’in ikinci yarısında hazır olacağı öngörülen aşı, bilhassa aşıların bu kadar ilgi gördüğü bir ortamda ülkemiz ismine değerli olacağı düşünülüyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın