TIME Mecmuası, 2020’nin En Tesirli 100 İnsanını Açıkladı

 TIME Mecmuası, 2020’nin En Tesirli 100 İnsanını Açıkladı
Okunuyor TIME Mecmuası, 2020’nin En Tesirli 100 İnsanını Açıkladı

Dünyanın en ünlü mecmualarından olan TIME’ın her sene çıkardığı En Tesirli 100 kişi” 2020 için de yayınlandı. Sanatkarlar, öncüler ve önderlerden oluşan 2020’nin en tesirli 100 insanı pek çok farklı noktada kıymetli isimleri ön plana çıkarıyor. TIME tarafından yayınlanan bu 100 insan için mecmuanın global ölçekte sekiz farklı kapağı yayınlandı.

Bu kapaklarda Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai’den ABD’de koronavirüs salgınına karşı en sağlam isimlerden biri olan Anthony Fauci’ye kadar pek çok isim yer aldı. Ayrıyeten The Weeknd üzere sanatkarlar da bu 100 kişilik listede bulunuyor. Bugün sizlere bu devasa listede kendine yer edinen kimi değerli isimleri paylaşacağız. Her ismin son derece kıymetli olduğunu söyleyebiliriz, tüm listeye buraya tıklayarak TIME’ın sayfasından ulaşabilirsiniz. Bizler ise daha çok teknoloji, uzay, pandemi üzere alanlarda 2020’ye iz bırakmayı başarmış isimlere odaklanacağız.

TIME mecmuasına nazaran 2020’de iz bırakmış isimler

Astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir

Bu iki isim uzayın yalnızca erkeklere has bir alan olmadığını kanıtlayan isimler oldular. Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun güneş gücünü depolayan pilleriyle ilgili bir tamir için uzay yürüyüşü yapan birinci bayanlar olan Koch ve Meir, Ay’a yapılacak seyahatler için de itimat verdiler.

Sundar Pichai

Hindistanlı birinin ABD ve dünyanın en güçlü şirketlerinden olan Google’ı devralıp onu çok daha büyük bir şirket haline getirmesi kolay bir iş değil. Google’ın Drive, Gmail, Haritalar üzere pek çok tanınan projesine liderlik eden Pichai, daha uzun yıllar boyunca bu şirketin başında yer alacak üzere görünüyor.

Lewis Hamilton

Şu sıralar son yıllardaki en heyecanlı Formula 1 yarışlarını görüyoruz. Bu noktada en başarılı isimlerden biri olan Mercedes F1 pilotu Hamilton, Michael Schumacher’in rekorunu kırarak bu dönem yedinci F1 şampiyonluğunu kazanmayı hedefliyor.

Dr. Zhang Yongzhen

Yongzken, SARS-CoV 2 genomunu, birinci hadisenin üzerinden yalnızca haftalar sonra yayınlayan gruba liderlik eden kişiydi. Virüsün daha erken tespit edilme durumunda çok daha az ölümcül hadisenin olacağını söylemiştir.

Eric Yuan

Koronavirüs pandemisi pek çok şirkete inanılmaz ziyanlar yaşattı, lakin kimi şirketler bu süreçten çok âlâ bir formda yararlandı. Bunların başında da Eric Yuan’ın CEO’luğunu yaptığı Zoom yer alıyor. Zoom, pandemi devrinde uzaktan eğitim, irtibat üzere sebeplerden ötürü çok önemli karlar elde etmeyi başardı.

Daniel Zhang

Çin’in ünlü online alışveriş sitesi Alibaba’nın CEO’su olan Zhang, bilhassa spesifik günleri bir alışveriş çılgınlığına çeviren siyasetiyle hem kendisine hem de şirketine çok önemli paralar kazandırdı. 2019’da 38,4 milyar dolarlık brüt hacim rekoru kıran CEO, bilhassa gerçekleştirdiği işlerle her vakit beğeni kazanıyor.

Tunji Funsho

Afrika’nın uzun mühlet üzerinde uğraştığı ve çok büyük kayıplara yol açan çocuk felcinin tüm kıtada büsbütün ortadan kaldırılmasında öncülerden olan Funsho, bu listede olmayı en çok hak eden isimler ortasında yer alıyor.

Gwynne Shotwell

SpaceX’in lideri ve operasyon yöneticisi olan Shotwell, şirketin öncülerinden biri oldu ve Falcon projesine yaptığı yardımlarla uzaya olan ilginin yine artmasında aktif rol oynadı.

Dr. Camilla Rothe

Covid-19’a yakalanan insanların büyük bir çoğunluğunda semptom göstermese de hastalığı yayma ihtimali olduğunu söyleyen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Camilla Rothe, semptomsuz olayların hastalığı yaydığını ortaya çıkararak tedbirlerin bu formda alınmasını sağlamıştır.

Dr. Shi Zhengli

Dr. Zhengli, 2020’yi kabusa çeviren SARS-CoV-2 virüsünü izole eden birinci bilim insanları grubuna önderlik etti. 

Dr. Anthony Fauci

Koronavirüs salgınının en çok yara verdiği ülke olan ABD’de kelamına en çok güvenilen isim olarak kabul edilen Fauci, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün başında. Fauci, Trump üzere isimlere karşın Covid-19 salgınında doğruları konuşmasıyla saygınlık kazandı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın