Şok! 8 milyon kullanıcının şifresi çalındı!

 Şok! 8 milyon kullanıcının şifresi çalındı!
Okunuyor Şok! 8 milyon kullanıcının şifresi çalındı!

Ülkemizde de pek çok kişinin kullanmakta olduğu, görsel indirme sitesi Freepik, siber akına uğradı, 8 milyon kullanıcının şifresi çalındı.

Şok! 8 milyon kullanıcının şifresi çalındı!

Türkiye’de de birçok kişinin kullanmakta olduğu, kullanıcılarına yüksek kalitede fiyatsız görsel indirme imkanı sunan Freepik, siber akına uğradığını ve 8 milyondan fazla kullanıcısının kullanıcı ismi ile şifre bilgilerinin çalındığını bildirdi.

Yapılan bir başka açıklamaya nazaran ise, 8 milyonu aşkın kullanıcının yaklaşık 4,5 milyonunun Google, Facebook yahut Twitter hesaplarını kullanarak platforma giriş yaptıkları ve bu nedenle parola bilgilerinin çalınmadığı, lakin kalan 3,7 milyona yakın kullanıcının ise e-posta adreslerinin yanı sıra parola bilgilerinin de çalındığı açıklandı.

Dünya çapında en çok ziyaret edilen 100 site ortasında yer alan ve 20 milyon kullanıcısı olan Freepik’ten yapılan açıklamaya nazaran taarruz, SQL Injection yolu kullanılarak yapıldı.

Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, aynı e-posta adresi ve şifre kombinasyonunun birden fazla sitede kullanılmasının karşılaşılan en yaygın yanılgılardan biri olduğunun altını çizdi.

Siber güvenlik uzmanları, Freepik’te üyeliği bulunan kullanıcıları uyararak tıpkı e-posta adresi ve şifre kombinasyonuyla açılan öbür tüm hesaplardaki şifrelerin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın