ISS’de yaşayacak birinci siyahi bayan olacak!

 ISS’de yaşayacak birinci siyahi bayan olacak!
Okunuyor ISS’de yaşayacak birinci siyahi bayan olacak!

NASA astronotu Jeanette Epps, bir unsur imza atarak Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun vadeli yaşayan ve çalışan birinci siyah bayan astronot olma yolunda!

ISS’de yaşayacak birinci siyahi bayan oldu!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotu Jeanette Epps‘in bu hafta Boeing CST-100 Starliner uzay aracının mürettebatına katıldığını duyurdu. Daha evvel Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmesi planlanan fakat vazifeden alınan NASA astronotu Jeanette Epps, bir prensip imza atarak Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun vadeli yaşayan ve çalışan birinci siyahi bayan astronot olacak.

NASA, Jeanette Epps’in, başka astronotlar Sunita Williams ve Josh Cassada ile birlikte misyon alacağını ve ISS‘de yaklaşık olarak 6 ay yaşayacak olduğunu belirtti.

NASA’nın yapmış olduğu bu açıklamanın ardından Epps bir görüntü yayınladı ve yayınlamış olduğu görüntüde “İkisi de birlikte çalışmak için şahane beşerler, bu nedenle misyonu dört gözle bekliyorum” sözlerine yer verdi.

Ayrıyeten Epps, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun periyodik yaşayan ve çalışan birinci siyah bayan astronot olarak bir prensip imza atmış olacak. Aslında 1992 yılında astronot Mae Jemison, uzaydaki birinci siyahi bayan olmuştu. Mekik montaj uçuşları sırasında ISS’i altı Afrikalı Amerikalı astronot ziyaret etti, lakin hiçbiri uzun müddetli mürettebat üyesi olarak istasyonda yer almadı.

Jeanette Epps kimdir?

Amerikan havacılık mühendisi ve NASA astronotu olan Jeanette Epps, LeMoyne College’dan fizik alanında lisans mezunu oldu. Maryland Üniversitesi, College Park’tan, fen alanında yüksek lisans ve havacılık mühendisliği alanında doktora derecesine sahip olan Jeanette Epps, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) için yedi yıl teknik istihbarat subayı olarak çalıştı. 2009 yılında ise astronot sınıfına seçildi ve 2011 yılında mezun oldu.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın