DSÖ, Türkiye’nin Koronavirüsle Uğraşını Övdü

 DSÖ, Türkiye’nin Koronavirüsle Uğraşını Övdü
Okunuyor DSÖ, Türkiye’nin Koronavirüsle Uğraşını Övdü

Dünya Sıhhat Örgütü, geçtiğimiz gün Sıhhat Bakanı’nın açıklamalarından sonra bakanlıktan bir açıklama beklediğini belirtmişti. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi, artık de Avrupa’da COVID-19 bilgilerinin raporlanmasının uyumlu hale getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. DSÖ, nisan ayından ağustos ayına kadar test kapasitesini üç katına çıkardığını açıkladı. Örgüt, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Dünya Sıhhat Örgütü Avrupa Bölge Ofisi, Türkiye’nin semptom göstermeyen bireyler de dâhil olmak üzere tarama testlerini yapabilmek maksadıyla Nisan ayındaki günlük test kapasitesini, Ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmasını ve virüsün yayılmasını tedbire stratejisini takdire şayan bulmaktadır.”

“Türkiye, semptom gösteren ve göstermeyen tüm COVID-19 müspet hadiseleri izole ediyor”

Sıhhat örgütü, Türkiye’nin stratejisinin, belirti göstermeyen bireyler de dâhil olmak üzere daha fazla beşere ulaşabilmesini mümkün kıldığını söz etti. Yapılan açıklamada, risk altındaki şahısların, kuşkulu ve mümkün hadiselerin, onaylanan hadiselerin yakın temas ettiği bireylerin test açısından önceliklendirildiği söz edildi.

Koronavirüs testlerinin epeyce kıymetli olduğunun belirtildiği açıklamada, “Türkiye, semptom gösteren ya da göstermeyen tüm COVID-19 müspet hadiselerini izole etmektedir. Bu yaklaşım, bulaşma zincirini kırmak için bir ön şarttırdenildi.

Bilgi toplama ve salgına yönelik tedbirlerin Memleketler arası Sıhhat Yönetmeliği‘ne uyumlu olması gerektiğini söyleyen sıhhat örgütü, Raporlama ve data toplama sistemlerinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için Türkiye’nin de dâhil olduğu tüm üye ülkeler ile gerek görüldüğü ölçüde düzenli istişarelere devam edilmektedir” sözlerine yer verildi.

Dünya Sıhhat Örgütü, ayrıyeten planları ortasında salgına ilişkin data paylaşımlarını güzelleştirme, ispatlara dayalı kararları destekleme ve bu süreçte karşılaşılan sıkıntılar ile bunların tahlillerini ele almak için bölge ülkelerini bir ortaya getirmek olduğunu duyurdu.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın