Covid-19 Belirtilerini Tespit Eden Akıllı Maske Geliştirildi

 Covid-19 Belirtilerini Tespit Eden Akıllı Maske Geliştirildi
Okunuyor Covid-19 Belirtilerini Tespit Eden Akıllı Maske Geliştirildi

Singapur’da bir küme bilim insanı, koronavirüsle gayrette çok değerli bir yere sahip olacağı düşünülen koronavirüs belirtilerini tespit edebilen “akıllı maske” geliştirdi. The Straits Times gazetesinde yer alan habere nazaran, geliştirilen maskede nabız, beden sıcaklığı, kan basıncı ve oksijen düzeylerini ölçebilen sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde maskeyi takan kişinin sıhhat durumunu ve değişkenlikleri saptayabilen maske, her 30 dakikada bir bu bilgileri cep telefonuna gönderiyor. 

Sensörler diğer maskeye takılabiliyor

Geliştirilen akıllı maskenin en kıymetli özelliklerinden birisi sensörlerinin öbür maskelerde de kullanılabiliyor olması. Yani daima birebir maskeyi kullanmak yerine, sensörleri dezenfekte edip kullanacağınız yeni maskenin üzerine takabileceksiniz. Bu sayede daima yeni ve akıllı bir maskeye sahip olabileceksiniz. 

Maske içinde yer alan çiplerin neme sağlam olduğunu söyleyen bilim insanları, salgının yayılmasının önüne geçmek için önümüzdeki günlerde daha sık rastlayabileceğimiz bu akıllı maskelerin şu anda 36 dolar fiyatla satıldığını, seri üretime geçildiğinde bu fiyatın 15 dolara kadar düşebileceğini bildirdi. 

Bu maskelerin ne vakit seri üretime geçip tüm dünya tarafından erişilebilir olacağı şu an bilinmiyor, lakin yaygınlaşması durumunda insanların çok daha şuurlu hareket etmesini sağlayabilir. 

Koronavirüs pandemisi artmaya devam ediyor

Yaz aylarında yavaşlayacağı düşünülen koronavirüs pandemisi, ülkemizde bir ölçü yavaşlamış olsa da dünya genelinde büyük bir süratle artmaya devam etti. Resmi sayılara nazaran 28 milyonu geçen koronavirüs olay sayısı, toplamda 911.591 kişinin vefatıyla sonuçlandı. Virüsü taşısa da belirti göstermeyen bireylerin de çok sayıda olduğunu söyleyen bilim insanları, gerçek olayların açıklanandan çok daha fazla olduğunu belirtiyorlar. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın