Çanakkale’de 9 Milyon Yıllık Mamut Fosilleri Bulundu

 Çanakkale’de 9 Milyon Yıllık Mamut Fosilleri Bulundu
Okunuyor Çanakkale’de 9 Milyon Yıllık Mamut Fosilleri Bulundu

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Yeniköy’de birkaç amatör balıkçı, enteresan kalıntılara rastladılar ve konuyla ilgili olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Sevinç Kapan ile iletişime kurdular.

Kalıntıların bulunduğu bölgeye giderek büyük çaplı bir araştırma yapan Dr. Kapan, Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden Uzman Paleontolog Dr. Serdar Mayda ile bahsi geçen arazide çalışma yaparak kalıntıların milyonlarca yıllık mamut fosilleri olduğuna kanaat getirdi.

Kayaların içine sıkışmış durumda olan fosilleri zarar görmeden alabilmek için özel bir sıvıyla kayaların içerisindeki boşlukları dolduran Dr. Kapan ve araştırma ekibi, nihayetinde fosilleri taş kesme makinesiyle bulundukları kayanın içinden çıkararak üniversiteye getirdi ve üzerinde çalışmalara başladılar.

“Örneği gördüğümde bunun bir omurgalı dişi olduğunu anlamıştım.”

ifadelerini kullanan Dr. Sevinç Kapan,

 “Bu konuda çalışan Sayın Dr. Serdar Mayda’yı Çanakkale’ye davet ettim. Onunla 3 gün arazide çalıştık. Daha sonra bilim sever bir iş insanının desteğiyle ulaşım koşullarının güç olmasına rağmen taş kesme makinesi getirerek örneği kestik ve bölümümüze getirdik. Şu anda Serdar Mayda tarafından örneğin tanımlama ve isimlendirme çalışmaları devam ediyor.” 

şeklinde açıklama yaptı.

Açıklamalarında söz konusu mamutların oraya neden gelmiş olabileceğine de yer veren Dr. Kapan, 

“Ormanlık alanda yaşayan formlardan bunlar. Muhtemelen bir tatlı su kenarına su ihtiyaçlarını gidermeye geldiklerinde başlarına gelen bir doğa olayı sonucunda, günümüze kadar fosilleşerek ulaşmışlar.” 

ifadelerini kullandı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın