BM’den Yunanistan’a sığınmacı uyarısı

 BM’den Yunanistan’a sığınmacı uyarısı
Okunuyor BM’den Yunanistan’a sığınmacı uyarısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Yunan Kıyı Güvenliği’nin sığınmacı botlarının seyahatini engelleyerek, bu botların içindeki insanları “kaderine terk ettiğine dair inandırıcı bilgilerden” telaş duyulduğunu bildirdi. Örgüt yaptığı açıklamada, görgü şahitlerinin, “İnsanların, uzun deniz seyahati için uygun olmayan ve kapasitesinin üstünde kişinin bindiği şişme botlar içinde çok uzun müddet denizde sürüklendiğine” şahit olduğunu söz etti. Atina ise kelam konusu savları reddediyor.

BMMYK ayrıyeten mart ayından bu yana Yunanistan kıyılarına ulaşan sığınmacı botlarının Yunan güvenlik güçlerince denize geri itildiğine dair haberlerin artmasından da “derin bir endişe” duyulduğunu söz etti. Açıklamada, birçok sığınmacının, Yunanistan toprağına ayak basmış ya da Yunan karasularına ulaşmış olmasına karşın, Türkiye’ye iade edildiğini anlattığı belirtilerek, Atina’dan “bu cins uygulamaları terk etmesi ve ilgili argümanları derhal araştırması” talep edildi.

NEW YORK TİMES’IN HABERİ

New York Times gazetesinin geçen hafta yayımlanan bir haberinde Yunan Kıyı Güvenliği’nin, geçen mart ayından bu yana şişme botlarla Yunanistan topraklarına ulaşmaya çalışan yaklaşık bin sığınmacıyı geri çevirdiği ve bu şahısların Türk Kıyı Güvenliği tarafından kurtarıldığı belirtilmişti. Gazete bu haberini, beş farklı hadisesi şahsen yaşayan şahıslarla yaptığı röportajlara, bağımsız gözlemcilerin aktardıklarına ve araştırmacılarla Türk Kıyı Güvenliği’nin verdiği bilgilere dayandırmıştı.

Sığınmacı botlarının geri itilmesi insan hakları örgütlerine nazaran, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne karşıt bir uygulama. İlgili tezleri reddeden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, geçen Çarşamba günü Amerikan CNN televizyonuna verdiği röportajda, ülkesinin bir hukuk devleti olduğunu ve New York Times gazetesinin, “Türk propagandasına kandığını” lisana getirmişti.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın