Bir İlçede Koronavirüse Karşı Kitlesel Bağışıklık Sağlandı

 Bir İlçede Koronavirüse Karşı Kitlesel Bağışıklık Sağlandı
Okunuyor Bir İlçede Koronavirüse Karşı Kitlesel Bağışıklık Sağlandı

Bugüne kadar yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Bilim Şurası Üyesi Prof. Alpay Azap, tekrar çok konuşulacak bir açıklama yaptı. Ülkemizdeki bir ilçede koronavirüs salgınına karşı kitlesel bağışıklığın sağlandığını söyleyen Azap, o ilçeye giriş çıkış yapılmaması ya da denetimli olarak yapılması durumunda bir daha sorun yaşanmayacağını tabir etti.

HaberTürk’te yer alan habere nazaran Azap, tanıdığı biri aracılığıyla o ilçedeki koronavirüs olay sayısını öğreniyor. Bunu sistem üzerinden denetim edip ilçe nüfusuna oranlayan Azap, ilçede kitlesel bağışıklığa ulaşıldığı sonucuna ulaşıyor. Velhasıl o ilçede yaşayan vatandaşlarımız, koronavirüse karşı pek çoğumuzdan daha inançlı durumdalar. Lakin virüse ikinci kere yakalanılabileceğinin de unutulmaması gerekiyor. 

Azap, HaberTürk’e yaptığı açıklamalarda o ilçenin ismini açıklamış fakat yayınlanmasını istememiş. Bunun nedeniyle ilçenin ilgi görüp, salgının yine patlak verebilecek olması. O ilçenin hangisi olduğu şu an için bir sır lakin kitlesel bağışıklığın nüfusun az olan pek çok ilçede sağlanması da mümkün görünüyor.

Muharrem Sarıkaya, hususla ilgili değerlendirmelerinde büyük nüfuslu lokasyonlarda kitlesel bağışıklığın kazanılmasının çok güç olduğunu tabir ediyor. Lakin bilhassa de belli kentlerimizdeki olay yoğunluğunun çok yüksek olduğunu yok saymazsak, ilerleyen süreçte rastgele bir kentimizde de kitlesel bağışıklığın kazanılma ihtimali mevcut.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın