BDDK, Tüketici Kredilerinde Vadeyi 60 Aydan 36 Aya İndirdi

 BDDK, Tüketici Kredilerinde Vadeyi 60 Aydan 36 Aya İndirdi
Okunuyor BDDK, Tüketici Kredilerinde Vadeyi 60 Aydan 36 Aya İndirdi

Bu günlerde tüketici kredisi çekmek üzere bir emeliniz varsa bugün sizi ziyadesiyle ilgilendiren ani bir karar yayınlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yayınladığı yeni kararla birlikte tüketici kredilerinde genel vade hududunda ani ve büyük bir düşüş yapıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bugün beklenmedik bir biçimde yayınlanan 9131 sayılı heyet kararı ile tüketici kredilerine ait genel vade hududu, 60 aydan 36 aya indirildi. Kurum tarafından yayınlanan kararın tamamı, aşağıdaki halde paylaşıldı:

BDDK’nın paylaştığı karar:

Heyetin 04.09.2020 tarihli toplantısında, 04.09.2020 tarih ve 24049440-045.01[4/5]-E.13116 sayılı yazı ve ekinin incelenmesi sonucunda;

Bankaların Kredi Süreçlerine Ait Yönetmeliğin (Kredi Yönetmeliği) 12/A hususunun altıncı fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Asılları Hakkında Yönetmeliğin (Finansal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A unsurunun beşinci fıkrası uyarınca, Kredi Yönetmeliğinin 12/A unsurunun üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A hususunun ikinci fıkrasında düzenlenen tüketici kredilerine ait genel vade sonunun altmış aydan otuz altı aya indirilmesine,

Bu kararın kuruluş birliklerine duyurulmasına ve kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.

BDDK, 26 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle tüketici kredilerindeki vade hududunu 60 aya çıkarmıştı. Yeni yayınlanan kararla birlikte geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren kararın yükümlülüğü de ortadan kalkmış oldu.

BDDK’nın yeni kararı hakkında yorum yapan analistler, BDDK’nın iktisatta konjonktürel tesirleri dengeleyici, finansal istikrarı destekleyici rolünü faal biçimde kullandığını belirtti. Analistler, BDDK’nın kredi ve kredi kartı taksit sınırlamaları ile büyümenin hızlandığı periyotlarda güçlenen talebin makroekonomik istikrarlara olumsuz yansımasının önüne geçtiğini, büyümenin yavaşladığı devirlerde tüketim istikrarlarını rahatlatıcı kararlar uyguladığını kaydetti.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın