Bakan, EBA’daki Çökmelerin Tekrar Yaşanabileceğini Söyledi

 Bakan, EBA’daki Çökmelerin Tekrar Yaşanabileceğini Söyledi
Okunuyor Bakan, EBA’daki Çökmelerin Tekrar Yaşanabileceğini Söyledi

Ülkemizdeki öğrenciler bu hafta, uzaktan eğitim almalarını sağlayan Eğitim Bilişim Ağı‘nda (EBA) yaşanan sıkıntılarla boğuştular. Koronavirüs pandemisi nedeniyle uzaktan eğitim almak zorunda kalan öğrenciler için geliştirilen EBA’nın çökmesi, eğitimin yarıda kalmasına neden oldu. 

Ulusal Eğitim Bakanı, yaşanan çökmelerle ilgili olarak CNN Türk‘te yeni bir demeç verdi. Bugüne kadar yaşanan problemlerin olağan olduğunu söz eden Selçuk, çökmelerin bundan sonra da yaşanacağını tabir etti. 

Ziya Selçuk, pandemi nedeniyle hayatımıza giren uzaktan eğitimle ilgili hala öğrenme evresinde olduklarını söyledi. Bu bağlamda velilerin, bakanlığın ve hatta Sıhhat Bakanlığı’nın da öğrenme basamağında olduğunu söyleyen Selçuk, kendilerinin de bu mevzuda yanlış ve eksiklerinin olduğunu, bunları gidermek için çalıştıklarını tabir ediyor. 

Dünyadaki rastgele 40 ülke içerisinde 5-6 adedinin uzaktan eğitim konusunda yol aldığını söyleyen Bakan Selçuk, Türkiye’nin bu hususta yol alan ülkeler ortasında olduğunu tabir ediyor. Eğitim sürecini televizyon üzerinden devam ettirme imkanlarının da olduğunu lakin bunun yerine interneti seçtiklerini söz eden Selçuk, kimi sıkıntıların yaşanmasının olağan bir şey olduğunu vurguluyor.

Meseleler yaşanmaya devam edebilir

Twitter ve WhatsApp üzere internet platformlarının da vakit zaman çöküp, saatlerce kapalı kaldığını tabir eden Ziya Selçuk, EBA’da da bu çeşit meselelerin yaşanabileceğini söylüyor. Bu hususta hiçbir vakit garanti veremeyeceğini belirten Selçuk, problemlerin her vakit olabileceğinin altını çiziyor.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın siber akın açıklamasını da pahalandıran Ziya Selçuk, yaşanan hadiseyle ilgili olarak yetkili kurumlardan teknik datalar istediğini söyledi. Atakların nereden geldiğine dair bilgilerinin olduğunu söz eden Bakan Selçuk, teknik detaylara sahip olunduğunu açıkladı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın