Ayasofya İbadete Açıldı!

 Ayasofya İbadete Açıldı!
Okunuyor Ayasofya İbadete Açıldı!

Uzun süredir Türkiyenin gündemi olan Ayosofya, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilmişti.

Ayasofya’nın geleceğinin ne olacağına ilişkin Danıştay’da duruşma gerçekleştirildi. Alınan karara göre, müze olan Ayasofya’nın yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete‘de yayımlandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA:

Kararın ardında Erdoğan, Twitter hesabından paylaşımda bulundu.’Hayırlı olsun‘ başlığıyla paylaşılan gönderide, Ayasofya’nın Diyanet‘e devredildiğini ve ibadete açılmasına karar verildiği duyuruldu.

İLK NAMAZ NE ZAMAN KILINACAK?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, bu konuyla ilgili, ‘En kısa zamanda. Muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde olabilir. En geç önümüzdeki hafta cumaya kadar bu konuda adım atılır. Hep beraber, siz de gelirsiniz.’ dedi.

Kararın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın saat 20.53’te Millete Sesleniş konuşması gerçekleştireceği bildirildi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR:

CUMHURBAŞKANI KARARI –– İstanbul İli, Fatih İlçesinde Bulunan Ayasofya Camiinin Müzeye Çevrilmesi Hakkındaki 24/11/1934 Tarihli ve 2/1589 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, Danıştay Onuncu Dairesinin 2/7/2020 Tarihli ve E: 2016/16015, K: 2020/2595 Sayılı Kararı ile İptal Edildiğinden, Ayasofya Camiinin Yönetiminin 22/6/1965 Tarihli ve 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 35 inci Maddesi Gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına Devredilerek İbadete Açılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2729)

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın