ABD Temsilciler Meclisi 25 milyar dolarlık Posta Servisi tasarısını onayladı

 ABD Temsilciler Meclisi 25 milyar dolarlık Posta Servisi tasarısını onayladı
Okunuyor ABD Temsilciler Meclisi 25 milyar dolarlık Posta Servisi tasarısını onayladı

Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada 150 vekilin hayır oyuna karşılık, büyük çoğunluğu Demokrat 257 vekilin evet oyu vermesiyle kelam konusu tasarı onaylandı.

Meclis Lideri Demokrat Nancy Pelosi, tasarının emelini, “Seçimlere kadar Posta Servisi’nin hizmetlerinde rastgele bir değişiklik yapmayacağından ve posta yoluyla kullanılan oyların vaktinde yerlerine ulaştırılması ve sayılabilmesi için tüm önlemlerin alındığından emin olmak istiyoruz.” kelamlarıyla açıkladı.

Bu kapsamda tasarı bünyesinde ABD Posta Servisi’ne (USPS) 25 milyar dolarlık bir kaynak ayrılması da öngörüldü.

Demokratlar, bu formda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle posta yoluyla oy kullanacak milyonlarca Amerikalının oylarının en süratli formda ilgili ünitelere ulaştırılabilmesi için bir adım attıklarını vurguluyor.

CUMHURİYETÇİLERİN DENETIMINDEKI SENATODA REDDEDİLMESİ BEKLENİYOR

Bir sonraki durağı Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato olacak olan tasarının burada kabul edilmesi ise beklenmiyor.

Öte yandan ABD Lideri Donald Trump da bu tarafta bir tasarı gelmesi halinde bu tasarıyı veto edeceği açıklamasını yapmış, USPS’in ek paraya muhtaçlığının olmadığını ve vazifesini esasen yaptığını söylemişti.

Trump, posta yoluyla oy kullanma süreçlerinin usulsüzlüğe açık olduğunu savunurken, Demokratlar ise Trump’ı “salgın periyodunda vatandaşların posta yoluyla oy kullanmasını engellemeye çalışmakla” suçluyor.

USPS Lideri Louis DeJoy, cuma günü Temsilciler Meclisinde katıldığı oturumda, posta hizmetlerinde yapmayı planladıkları değişiklikleri 3 Kasım’daki seçimler bitene kadar askıya aldıklarını açıklamıştı.

DeJoy, şubelerindeki çalışma saatlerinin değişmeyeceğini, sokaklardaki posta toplama kutularının kaldırılmayacağını ve hiçbir posta sürece tesisini kapatmayacaklarını bildirmişti. DeJoy, yapacakları değişikliklerin “seçimler üzerinde bir tesiri olduğu” algısının oluşmaması için bu türlü bir karara vardıklarını vurgulamıştı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın