ABD kıyılarına tıpkı anda 2 tropik fırtına yaklaşıyor

 ABD kıyılarına tıpkı anda 2 tropik fırtına yaklaşıyor
Okunuyor ABD kıyılarına tıpkı anda 2 tropik fırtına yaklaşıyor

ABD’de corona virüs salgını devam ederken, artık de fırtına kaygısı başladı. ABD Ulusal Fırtına Merkezi tarafından yapılan açıklamada, ABD tarihinde birinci defa birebir anda oluşan 2 tropik fırtınanın Meksika Körfezi’ne gerçek ilerlediği aktarıldı.

Merkez, birbirine çok yakın hareket eden iki fırtınanın Salı gecesi ile Çarşamba erken saatler ortasında Luisiana ve Teksas eyaletleri ortasında kalan bölgede etili olmasını beklediklerini açıkladı.

Ulusal Meteoroloji Servisi tarafından yapılan açıklamada, şimdi fırtınanın ulaşacağı gücü kestirmenin güç olduğu belirtilirken, “Her iki fırtına da yakından takip ediliyor” sözleri kullanıldı.

Colorado Eyalet Üniversitesi’nden Phil Klotzbach yaptığı açıklamada, “Her iki fırtına da, kasırga haline gelirse bu tarihin kaydettiği birinci vaka olacak” dedi.

Ayrıyeten iki fırtınanın birleşme ihtimalini de kıymetlendiren bilim insanları bununda birinci sefer gözlemleneceğini belirtti. Bilim insanları, iki fırtınanın daha da yakınlaşması halinde “Fujiwhara” tesiri olarak bilinen ve birbirlerinin yörüngesinde dönmesi olarak tanımlanan hava vakasının gerçekleşebileceğini lisana getirdiler.

Bilim insanları, ayrıyeten bir fırtınanın başkasından kuvvetli olması durumunda kuvvetli fırtınanın başkasını yutabileceği ihtimalleri üzerinde duruyor.
 
Öte yandan birden fazla fırtınanın tıpkı güzergahta ve birebir vakitte kasırga haline dönüşerek karayı vurması en son 1959 yılında Meksika Körfezi’nde yaşanmış ama fırtınalar yalnızca Beulah olarak isimlendirilen kasırgaya dönüşmüştü.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın