1999’da İstanbul’a Gelen Concorde Uçağının Birinci ve Tek Videos

 1999’da İstanbul’a Gelen Concorde Uçağının Birinci ve Tek Videos
Okunuyor 1999’da İstanbul’a Gelen Concorde Uçağının Birinci ve Tek Videos

Takvim yaprakları 25 Ekim 1999’u gösterdiğinde Concorde’un İstanbul’a üçüncü ve son sefer geleceğinden hiç kimsenin haberi yoktu. Arşivin derinliklerinden çıkan yeni bir görüntü ise işte Concorde uçağının İstanbul’a son inişini gösteriyor.

Senih Anıl Akman ve Sami Kaan Güner’in gençlik yıllarında hayranlıkla çektikleri görüntü, Youtube’da havacılık içerikleri ile ismini duyuran Kerem Gök’ün kanalında yayınlandı. Üstelik görüntüdeki Concorde, İstanbul seferinden bir yıl sonra 2000 yılında Fransa’nın Charles de Gaulle Havalimanı’nda düştü ve 113 kişinin hayatını yitirdi. 

İstanbul’a gelen Concorde’un birinci ve tek görüntüsü:

25 Ekim 1999’da kaydedilen görüntüde, iki arkadaştan birinin “arşivleyeceğim ben bunları” diyerek kelamını tuttuğunu görüyoruz. Videoki konuşmalar, havacılık sevdalısı herkesin yüzünde gülümsemeye neden oluyor.

Gördüğünüz F-BTSC davet kodlu uçak, aslında bu seferden evvel iki kez daha İstanbul’a gelmişti. Daha önce ülkemize gelememe sebebi ise İstanbul Atatürk Havalimanı’nın teknik kapasitesindeki yetersizlikti.

İstanbul’a gelen bu Concorde, bir yıl sonra Paris’te kaza yapmış, 113 kişi hayatını yitirmişti:

Tıpkı uçak, 25 Haziran 2000 tarihinde Paris’te yer alan Charles de Gaulle Havalimanı’ndan kalkış yapmak üzere hazırlandı. Fakat denetimi kaybedilen uçak, kalkıştan kısa bir müddet sonra alevleri içerisinde kalarak yere çakıldı, 113 kişi ömrünü yitirdi.

Concorde’un tarihteki yeri:

Concorde fikri birinci sefer 1956 yılında ortaya çıktı. Bu emele uygun olarak İngiltere’de “Sesten Süratli Uçak Komitesi” isminde bir komite oluşturuldu. Fransa’nın da iş birliğiyle 1962 yılında İngiliz-Fransız ortak üretimi olması konusunda muahede sağladılar. 1965 yılında ABD Lideri Lyndon B. Johnson bu projenin ötesinde bir üretim gerçekleştireceğini açıklasa da 1971 yılında Nixon’ın imzaladığı bir karar, bu projeyi yok etti.

Concorde’un birinci uçuş denemeleri 2 Mart 1969’da Fransa’nın Toulouse kentinde yapıldı. Birinci ticari uçuş macerasıysa Londra-Bahreyn seferinde gerçekleşti. Concorde’un ülkemize birinci geliş tarihiyse 1976-1977 yıllarında Air Condor ve Air France havayollarına kayıtlı uçaklarla sonlu sayıda sağlanmasına karşın, ilerleyen yıllarda devrin Atatürk Havalimanı yetersiz görülmüş ve bu uçuşlardan teknik aksaklıklar sebebiyle vazgeçilmiştir.

Concorde, sürat yapmak için üretilmiş bir uçak olarak tarihteki yerini almıştı. Fakat 25 Temmuz 2000 tarihinde, Paris Charles de Gaulle Havaalanı’nda kalkıştan 1.5 dakika sonra geçirdiği kazadan sonra uçuşlarını durdurdu. Az güvenilirliği, yüksek maliyeti ve kapasite problemlerinin da tesiriyle birlikte envanterden kaldırılan Concorde, son ticari seferini 2003 yılındaki Londra-New York seferiyle gerçekleştirerek tarihe karıştı.

Concorde’un hayranlık yaratan teknik özellikleri:

Concorde’un 4 adet Rolls Royce motoru, “afterburner” sistemine sahipti. Sesten süratli uçabilmek için gerekli gücün sağlanması için bu sistem kullanılıyordu. Delta kanatlar ise düşük sürtünme sağlamak için optimize edilmişti. Concorde’un inebileceği asgarî pist uzunluğu 2200 metreydi. Uçağın Concorde B modelinin prototipi yapılmış fakat hiçbir vakit üretilememiştir.

Concorde’un şaşırtan boya sırrı:

Concorde uçaklarının gövdesinin beyaz renkte olmasının da bir manası var. Bu mana, Concorde uçakları için çok sıradan olabilir fakat duyunca sizi şaşırtabilecek cinsten. Uçağın gövdesinin beyaz olmasının manası, süpersonik suratlardan kaynaklı yaşadığı ısı artışını dağıtmak ve aynı vakitte yüksek irtifalarda uçarken karşılaşacağı ani ısı değişimlerine karşı da gövdeyi korumak

Sürtünme ısısının şiddeti:

Concorde uçaklarının sürtünmeden kaynaklı oluşan o kadar yüksek bir ısısı vardı ki uçağın iniş yaptıktan sonra camlarına dokunulduğunda hissedilebilen bir ısıydı. Lakin, uçak bu duruma uygun olarak tasarlanmıştı. Bu kadar şiddetli ve yüksek süratlerde giden bir uçağın ısınmasını da olağan karşılayabiliriz.

Concorde’un dudak uçuklatan uçuş irtifası ve menzili:

1986 yılında Concorde uçağının gerçekleştirdiği bir uçuş, 29 saat 59 dakika havada kalmış ve yaklaşık 45.200 km’lik bir yol kat etmişti. Uçağın bir öteki göze çarpan özelliğiyse irtifası. Olağan bir yolcu uçağı 30.000 – 35.000 feet ortasında uçarken, Concorde ise 60.000 feet irtifada uçabiliyordu. Bu durum, uçağın ne derece büyük ölçekli tasarlandığının ve heybetli olduğunu deliller nitelikte.

Concorde uçakları neden kullanılmıyor?

Günümüzde kullanımda olmadığını söylediğimiz Concorde uçaklarının neden kullanılmadığıysa başlarda soru işareti bırakıyor. Soru işaretine neden olan husussa bunun bir güvenlik sorunuyla ilgili bir problem olup olmadığı. Lakin Concorde uçakların kullanılmama nedeni çok yüksek maliyetleri oldu. Paris-New York ortasında bir koltuk için ortalama maliyeti 300 dolar civarında bir yakıt parasına denk geliyordu. Toplam maliyet ise 40.000 doları geçmekteydi.

Bir adet Concorde uçağı kaldırmak, 6 adet Boeing 747 maliyetine muadil hale geldiğini anlayan firmalar, 2003 yılında “sesten süratli yolcu taşıyan uçak” olarak isimlendirilen Concorde’u tedavülden kaldırdı. Böylece, 1969 yılında güneş üzere doğan Concorde, 2003 yılında adeta battı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın