Siyanür Nedir?

Siyanür ile artan intiharlardan sonra merak konusu olan Siyanür Nedir'in cevabını veriyoruz.
 Siyanür Nedir?
Okunuyor Siyanür Nedir?

Endüstriyel alanda kullanılan siyanür, canlılar için ölüme yol açacak kadar tehlikelidir. Kendisi ve türevleri zehirli olan siyanür, kimyasal anlamda, bir karbon ve bu karbona bağlı 3 azot atomu içeren bileşenlerdir.

Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının genel adıdır. Bunlardan en önemlileri sodyum siyanür ve potasyum siyanürdür.

Siyanür ve türevleri kimyasal yollarla üretilebildiği gibi, bazı bitki ve hayvanlar tarafından da üretilmektedir. Siyanürü doğal olarak üreten birçok bitki, bakteri ve böcek vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

Siyanür, etkisini hızlı gösteren bir zehirdir. Belirtileri ve ölüm çok hızlı gerçekleşebilir. Zehrin tipine bağlı olarak belirtileri değişir. Siyanürlerin en hızlı etki edeni hidrojen siyanür buharlarıdır, saniyeler içinde belirti gösterir ve dakikalar içinde öldürür.

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Mide Bulantısı

-Nefes Darlığı

-Baş Ağrısı

-Halsizlik

-Bilinç Kaybı

-Kalp Durması

Zehirlenmenin şiddeti, alınan doza, maruz kalan süreye ve siyanürün türüne göre değişiklik gösterir.

Yüksek miktarda siyanür, vücudumuz için tehlike arz etmesine rağmen az miktarda siyanür, vücudumuzda ve bazı yiyeceklerin içinde bulunur.

Siyanür,vücutta depolanmaz, kanserojen değildir. Günümüzde en çok sigara dumanı ve yangınların dumanıyla maruz kalınmaktadır.

Siyanür kanda bulunan methemoglobin’e irreversible (geri dönüşümsüz) bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksi‘ye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz. Vücut adeta oksijen havuzunda boğulur.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın