Rusya’dan aşı açıklaması: İki yıl müdafaa sağlıyor!

 Rusya’dan aşı açıklaması: İki yıl müdafaa sağlıyor!
Okunuyor Rusya’dan aşı açıklaması: İki yıl müdafaa sağlıyor!

Hatırlayacağınız üzere 11 Ağustos’ta Rusya önderi Vlademir Putin, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs aşısının bulunduğunu açıklamıştı. Her ne kadar bu durum heyecan yaratsa da bilhassa ABD duruma reaksiyon göstermiş ve aşının şimdi 3. faz süreçlerinin tamamlanmadan duyurulduğunu söz etmişti. Bunun üzerine tartışmaların odağındaki ülke Rusya’dan Sputnik V olarak isimlendirilen aşı hakkında bir açıklama daha geldi. İşte detaylar!

Rusya’dan aşı açıklaması: İki yıl müdafaa sağlıyor!

Dünya koronavirüs yangını ile gayret ediyor. Hali hazırda olay sayısı 20 milyonu aşmış durumda ve ikinci dalga tehlikesi hala kapımızda. Çünkü salgının bilhassa sonbahar ve kış aylarında daha tesirli olacağı konuşuluyor. Hal böyleyken geçtiğimiz günlerde Rus önder Putin‘in aşıyı bulduk açıklaması herkeste büyük heyecan yarattı. Lakin aşının 3. faz süreçleri gerçekleştirilmeden açıklanması, başlarda soru işaretlerine neden oldu. Savların akabinde Rusya Sıhhat Bakanı Mikhail Murashko mevzuyla ilgili olarak kıymetli açıklamalarda bulundu. Murashko, aşının birinci partisinin iki hafta içerisinde hazır olacağını söyledi.

Ayrıyeten tekrar Rusya Sıhhat Bakanı’na nazaran Sputnik V olarak isimlendirilen aşı, kullanıldığı günden iki yıla kadar koronavirüs salgınına karşı koruyuculuk sağlıyor. Bunun yanı sıra bir yıl içerisinde 500 milyon doz aşı üretilmesi ana gayeler ortasında yer alıyor. Aşının yan tesirleri konusunda şimdi rastgele bir ayrıntı yer almazken, Rusya’da kullanıma sunulan bir uygulama vasıtasıyla bunun takip edileceği tabir ediliyor. Sizce Rusya’nın bulduğu aşı koronavirüs salgınını bitirebilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından lisana getirebilirsiniz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın