Kredi Almak İçin Aranan Şartlar, Kredimi Nasıl Onaylatırım?

 Kredi Almak İçin Aranan Şartlar, Kredimi Nasıl Onaylatırım?
Okunuyor Kredi Almak İçin Aranan Şartlar, Kredimi Nasıl Onaylatırım?

Kredi Almak İçin Aranan Şartlar Ve İstenilen Belgeler

İhtiyaçlarını gidermek, hayal ettiği arabayı veya evi almak isteyen kişiler, bütçeleri yetmediği takdirde bankalardan kredi almayı tercih ederler. Resmi ve özel bankalar ayrımı yapılmaksızın, kredi almak için aranan şartlara uygun olmak ve istenilen belgelerin sunulması gerekir.

Kredi: bankaların faiz ve vade karşılığında verdikleri paradır. Bankalar bir birleriyle rekabet ederek, müşteri portföyünü genişletmek için kampanyalar düzenler.

Kredi Çeşitleri

İhtiyaç Kredisi

Bankalar müşteri kazanmak için belli zaman aralıklarında ihtiyaca göre kredi kampanyası düzenler. Banka şubesine gitmeden telefon ya da internet bankacılığı üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak mümkün olduğu için, vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen kredi çeşidi, ihtiyaç kredisi olmuştur. İhtiyaç kredisi almak isteyen kişiler, en fazla 48 ay vade seçeneğinden faydalanabiliyor.

Konut Kredisi

Çalışmış, emekli olmuş ve hayalindeki evi almak isteyen kişiler konut kredisi çekebilir. Kampanyalar dâhilinde vade süresi 120 ay ile 360 ay arasında olabiliyor.

Taşıt Kredisi

Sıfır veya ikinci el araç almak isteyenler taşıt kredisi kullanabilir. İkinci al araçlarda aranan en önemli şart ise, arabanın 5 ya da 10 yaşında olmasıdır. Vade seçeneği 48 ay ile sınırlandırılmıştır.

Kredi çeşitlerini inceleyecek olursak; iş yeri açma, KOSGEB, eğitim, ticaret, tarım ve hayvancılık kredileri bulunmaktadır.

Kredi Notu

Kredi alacak kişilerin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen işlemlerin analiz edilmesine kredi notu denir. Bankalarda hiç işlem yapmamış kişilerin kredi notu sıfır olarak tanımlanır.

Kredi Notu Tablosu

1-699Riskli
700-1.099Orta riskli
1.100-1.499Az riskli
1.500-1.699İyi
1.700-1.900Çok iyi

Kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanır. Kredi notunuzu öğrenmeden, başvuru yapmamanızı öneririz. Banka gişelerinden, beyaz eşya satan mağazalardan, oto galericilerden, bankaların müşteri hizmetlerinden, e-devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Gelir Durumu

Bankalar verdiği krediyi geri almak istedikleri için, gelir durumunuzu inceler. Kredi almak istiyorsanız, sabit bir gelire sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. Kira geliri, emekli maaşı veya sigortalı bir işte çalışıyorsanız, rahatlıkla kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Sosyal Güvence (Sigorta)

Evraksız kredi veren bankalar sigorta şartı aramaz ancak bazı bankaların en önemli şartı sigortadır. Kredi alabilmek için sigorta şartı aranıyorsa, en az 3 ay sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekiyor. Kredi almak isteyen ticaretle uğraşan kişilerde vergi levhası, emekli çalışanlarda prim desteği, memurlarda maaş limiti ve sosyal güvence durumu incelenir.

Kredi Almak İçin Aranan Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

18 yaşından küçükler ve askerliğini yapmamış kişiler 22 yaşından sonra kefil, teminat ve çalıştığını belgelemesi gerekir.

Daha önce bankalardan işlem yaptıysanız temiz bir sicile sahip olmanız gerekiyor. Geç ödeme, icra, haciz, takip, kara liste gibi durumlarla karşı karşıya kaldıysanız, kredi notunuz düşük olarak değerlendirilir. Kredi notunu yükselttikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

Teminat ya da ipotek karşılığı kredi başvurusu yapabilirsiniz. Burada aranan en önemli şart, evli olan kişilerde imza karşılığı eşin rızasıdır.

Alınan kredilerde vade süresi uzatılmaz. Sadece konut kredilerinde bazı değişiklikler yapılmaktadır.

Kredi başvurularında bankalara verilecek belgeler resmi, mühürlü, imzalı ve kaşeli olmalıdır. Eksik veya yanlış belgeler kredi başvurusunu olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

Konut kredisi alırken hane geliri dikkate alınır. Bireysel kredilerde bu kural dikkate alınmaz ancak hane halkından bazı kişileri kefil gösterebilirsiniz.

Kredi Almak İçin İstenilen Belgeler

Özel sektör, kamu çalışanları, emekli ve ticaretle uğraşanlar kredi almak için bankalara istenilen belgeleri sunmalıdır.

Özel sektör çalışanları: kimlik fotokopisi, maaş bordrosu, ikametgâh belgesi, SGK belgesi,

Kamu çalışanları: maaş bordrosu, ikametgâh belgesi

Emekliler için: emekli olduğunu gösteren maaş döküm belgesi, ikametgâh belgesi

Ticaretle uğraşanlar: vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi

Ev kredisi alınacaksa; evin tapu fotokopisi, araç kredisi alınacaksa; aracın ruhsatı, faturası ya da ek gelirler istenebilir.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın