Kanal İstanbul Nedir?

 Kanal İstanbul Nedir?
Okunuyor Kanal İstanbul Nedir?

Kanal İstanbul, ilin Avrupa Yakası’nda hayata geçirilmisi planlanan, Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında açılacak yapay bir suyolu projesidir.

Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına kadar kurulması öngörülen iki yeni kentten biri kurulacak.

Yapılan kanalın uzunluğu 40-45 km; yüzey genişliği 145-150 m, taban genişliği 125 m, su derinliğiyse 25 m olacak. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapatılacak. İstanbul’da iki yeni yarımada ve yeni bir ada oluşacaktır.

Kurulması hedeflenen Yeni Şehir’in toplam alanı 453 milyon metrekare alan kaplayacak. Kanal İstanbul 30 milyon metrekareyi kapsayacak. Diğer alanlar 78 milyon metrekare ile havaalanı, 33 milyon metrekare ile Ispartakule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekare ile yollar, 167 milyon metrekare ile imar parselleri ve 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlara ayrılmıştır.

Projenin etüt çalışması 2 yıl sürecek. Çıkartılan topraklar, büyük bir havalimanı ve liman yapımında kullanılacak, taşocaklarının ve kapatılan madenlerin doldurulmasında yararlanılacak.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞEMESİ’NİN DIŞINDA BİR PROJE Mİ?

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu konuda şu açıklamalarda bulundu:

“Montrö ile ilgili bizim bir sıkıntımız, problemimiz yok. Buna ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Kanal İstanbul Projesi Montrö’nün dışında bir projedir. Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak yapmış olduğumuz bu boğaz yoğunluğundan kaynaklı gemi trafiğinin bekleme sürelerini azaltacak, Boğaz’daki bu deniz canlılarını, İstanbul Boğazı’nı koruyacak bir projedir. Dolayısıyla Montrö’nün dışında bir projedir. Geçmek isteyen oradan geçsin, bekleme sürelerini dikkate alarak geçsin. Ama trafik yükünü, diğer ülkelerde baktığımız zaman Panama Kanalı, Süveyş Kanalı’nda da alternatif güzergahlar ile birlikte bu ticaretin hızlanması için atılmış adımlardır, biz de ülkemizde Montrö dışında yapmış olduğumuz, nasıl boğazın altından geçtiysek, nasıl üçüncü köprümüzü, Osmangazi’mizi yaptıysak bu da o çerçevede yapılmış bir projedir. Bağımsız bir projedir, özgür bir projedir, Boğaz’ın özgürlük projesidir. Hukuku tamamen ayrı şekilde, Montrö ayrıdır, Kanal İstanbul süreci ayrıdır. Montrö’deki hukuka herhangi bir zeval gelmeyecek şekilde Kanal İstanbul Projesi yürütülecektir.”

“Yani oradan geçişi Türkiye kendisi mi belirleyecek?” sorusuna karşılık Bakan Kurum,

“Tabii ki. Montrö’deki zorunluluğumuz devam edecek ancak Kanal İstanbul’la ilgili sonuçta biz kendi projemizi yapıyoruz, kendi kararlarımızı da alıp, o süreci işleteceğiz.”

dedi.

KANAL İSTANBUL’UN DEPREME ETKİSİ

Kanal İstanbul’un şehirde yaşanması beklenen büyük depremi olumsuz etkileyeceği söylentilerinin ardından Bakan Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Kanal İstanbul üzerinden deprem manipülasyonuyla siyaset yapmak, mesnetsiz ifadelerle milleti ürkütmek ve bilimi istismar etmek bu ülkenin iddialarına yapılan kötülüktür. Peki işin bilimsel gerçeği nedir?”

AFAD’ın, Twitter hesabından, Kanal İstanbul’un depremle ilişkilendirilmesi nedeniyle kamuoyunu doğru bilgilendirmek için açıklama yayımlama gereği duyduğu belirtildi. Yapılan açıklamada:

“Projenin, yapılması planlanan bölgeye atfedilen deprem tehlike ve riskleri gerçeği yansıtmamaktadır. Hayata geçirilme çalışmalarıyla birlikte gündeme sıklıkla getirilen Kanal İstanbul ve deprem ilişkisine atfedilen deprem tehlike ve riskleri doğru değildir.”

ifadelerine yer verildi.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın