Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?
Okunuyor Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kısa görüntülere odaklanan TikTok şu sıralar tanınan olsa da, yalnız değil. Instagram’ın TikTok’a rakip olması umuduyla karşısına koyduğu Reels, birkaç ülkede test edilirken Türkiye’de çıkış yapmasıyla gündemde.

Reels, Hindistan’ın TikTok’u engellemesiyle geçtiğimiz ay gündeme oturmuştu. Bir müddettir Fransa, Almanya ve Brezilya’da test edilen fonksiyon, Türkiye’ye de geldi ve artık daha geniş kitlelere hitap etmeye başladı.

Reels, kısa görüntüler kaydedip düzenleyerek, bunları arkadaşlarınızla ve takipçilerinizle paylaşmanıza imkan tanıyor. Instagram’ın bir fonksiyonu olarak karşınıza çıkan Reels, 15 saniyelik görüntüler kaydetmenize, düzenlemenize ve paylaşmanıza müsaade veriyor.

ABD’nin TikTok’u engelleyeceğine dair söylentiler, Byte, Triller üzere rakiplere olan ilginin artmasına neden olmuştu. Tıpkı ilgiden Reels’in de hissesini alıp almayacağını yakında göreceğiz.

INSTAGRAM REELS NASIL KULLANILIR? ADIM ADIM KULLANILIŞI

Öncelikle Instagram’ın hikaye kısmına girmeniz gerekiyor. Burada 3 kategori bulunuyor. Birincisi canlı yayın, ikincisi hikaye/story üçüncüsü de en son eklenen Reels. Arayüzü TikTok’a benzediği için kullananlar için güç değil. Pekala Reels özelliğinin içinde neler var?

PEKİ INSTAGRAM REELS’TA PAYLAŞIM NASIL OLACAK?

Herkese Açık Hesaplar, Reels görüntülerini Keşfet sekmesindeki Reels kısmında paylaşabiliyor ve Instagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatını yakalayabiliyor. Birebir vakitte Akış’ta, takipçileriyle paylaşabiliyor. Belirli şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Reel videoları aynı zamanda o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor.

Gizli Hesaplar, Reels görüntülerini sadece takipçileriyle paylaşabiliyor. Öbürleri bu görüntülerdeki özgün sesleri kullanamıyor ve görüntüleri bu saklı hesabı takip etmeyen beşerlerle paylaşamıyor.

Reels görüntüsü hazır olduğunda, paylaşım ekranında taslak kaydedilebiliyor, kapak resmi değiştirilebiliyor, metin ve hashtag eklenebiliyor ve arkadaşlar etiketlenebiliyor.

Paylaşılan Reels görüntüleri, profilde Reels’a özel farklı bir sekmede yer alıyor.

Reels görüntüleri birebir vakitte Story, Yakın Arkadaşlar ve Direct iletilerde paylaşılabiliyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın