Hindistan da açıkladı: Koronavirüs aşısı seri üretime hazır!

 Hindistan da açıkladı: Koronavirüs aşısı seri üretime hazır!
Okunuyor Hindistan da açıkladı: Koronavirüs aşısı seri üretime hazır!

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Lideri Vlademir Putin, koronavirüs aşısını bulduklarını açıklamıştı. Bu açıklamayı bazıları memnuniyetle karşılarken, kimisi ise bu açıklamaya kuşkuyla bakmıştı. Sputnik V ismi verilen aşının 3. faz süreçlerinin uygulanmadan açıklanmış olması, ABD’de reaksiyona neden oldu ve aşının ne kadar güvenlikli olduğu konusuna gölge düşürdü. Bir de Rusya Sıhhat Bakanlığı Etik Komitesi’nin önde gelen üyelerinden Prof. Alexander Chucalin’in aşıyı eleştirip istifa etmesi bunun üzerine tuz biber oldu. Artık ise bir açıklama da Hindistan’dan geldi.

Hindistan da açıkladı: Koronavirüs aşısı seri üretime hazır!

Aşikâr ki koronavirüs aşısı için yapılan çalışmalar ülkeler ortası rekabeti de doruğa çıkartacak. Çünkü ABD ve Rusya ortasındaki uzay rekabetinin bir gibisi artık de salgın için üretilecek olan tedavi ve bağışıklık sağlama usulleri üzerinden devam ediyor.

Her ne kadar Rusya evvel davranıp aşının bulunduğunu açıklasa da bunun ne kadar emniyetli olduğu konusunda insanların başlarında önemli soru işaretleri var. Yeni bir koronavirüs açıklaması ise Hindistan’dan geldi. Hindistan Başbakanı Narenda Modi, ülkesinin yeni tip koronavirüs aşısının seri üretime geçmeye hazır olduğunu tabir etti.

Hindistan bağımsızlık gününde konuşan Başbakan Mori, “Bir değil, iki değil, üç kadar koronavirüs aşısı Hindistan’da test edildi.” tabirlerini kullandı. Bilim insanlarının onay vermesi halinde üretime başlayacaklarını söyleyen Narende Mori ayrıca her vatandaşın dijital sıhhat kimliği olacağını da kelamlarına ekledi. Bakalım peşi sıra devam eden bu açıklamaların akabinde nitekim salgının son bulmasını sağlayacak bir tedavi yahut aşı ortaya çıkacak mı? Daima birlikte bekleyip göreceğiz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın